loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Hayaller gerçek oluyor…

3. Boğaz köprüsüyle birlikte Özellikle Karadeniz bölgesinin ulaşım alternatiflerini çeşitlendirme acısından yeni bir aks oluşturulmuştur. Bu aks Karadeniz sahili otoyoludur ki bir adım sonra da aynı güzerkahtan demiryolu geçebilecektir.

Yani Karadeniz bölgemiz hem otoyol ve hem de demiryolu ile sahil boyunca uzanan yeni bir ulaşım aksına sahip olacaktır. Bu aks daha sonra Karadenizi çepeçevre dolaşan bir ring sisteme dönüşerek uluslararası özelliğe de kavuşabilecektir.

Ulaşımı kolaylaşan Karadeniz ülkeleri birbirleriyle ticaret yapma konusunda da önemli kolaylıklar avantajlar elde edebileceklerdir.

Özellikle Karadeniz kıyı şehirleri ve bağlantılı şehirler bu ulaşım sistemi ile çok önemli bir ticari etkinlik elde edebilmiş olacaklardır.

Diğer taraftan 3. Boğaz köprüsünün kuzeyde inşa edilmesi kararı son derece stratejik bir durumdur. İstanbul’un kuzeyi güneye göre deprem acısından daha güvenlidir ve zemin olarak ta daha uygundur. İstanbul, yeniden yapılandırırken 3. Boğaz köprüsü aynı zamanda deprem ve diğer afetler durumunda kuzeyde bir alternatif çıkış güzerkahı olarak ta çok önemli olacaktır.

3. Boğaz Köprüsünün önemi

Dolayısıyla İstanbul yeniden yapılandırılırken 3. Boğaz köprüsü ve güzerkahı aynı zamanda deprem ve benzeri afetler nedeniyle İstanbul’un alternatif çıkış bölgesi olarak ta planlanması çok önemlidir.

Üçüncü boğaz köprüsü ile,  İstanbul Boğazı'nın kuzeyini birleştirilerek İstanbul'a nefes aldıracak bir alternatifte oluşmaktadır. Bu alternatif; kara yolu, raylı sistem, metro ve havaray, asmaray sistemlerini ve de deniz ulaşımını birlikte entegre eden bir yapılanma ile İstanbul’un kuzeyini planlı bir şekilde geliştirebilir.  Ancak burada çevreye gereken hassasiyet mutlaka gösterilmeli, su toplama havzaları korunmalı, yeşil alanlar yapılacak planlama çalışmaları ile daha da artırılmalıdır.

Özellikle bu kuzey geçişi ve kuzey yerleşimleri deprem, tsunamı gibi afetlere karşı İstanbul'u kurtaracak bir konumda bulunmaktadır.

Marmara fay hattına uzak olan  İstanbul'un kuzey bölgesi aynı zamanda deniz seviyesinden de  güneye göre daha yüksektir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar