loading...
Samsun
DOLAR13.6973
EURO15.5216
ALTIN784.86
ALPARSLAN ÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

Mail: cepnialpaslan@gmail.com

HAYATIN YARISI

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Eylül 2019 raporunu yayımladı. Yayımlanan rapora göre eylül ayında 53 kadın, erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybetti.

Her ay yayınlanan bu raporda, basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberleri, davalar, yeni yaşanan olaylar ve kadın hareketine dair ayrıntılar yer almaktadır.

Eylül ayında işlenen kadın cinayetlerinin 11’i kayıtlara şüpheli ölüm olarak geçmiş,31 kadının ise neden öldürüldüğü tespit edilememiş!.. 2’si ekonomik sebeplerden, 9’u boşanmak istemesi, barışmak istememesi gibi kararları yüzünden katledilmiş.  Kadınlardan 18’inin eşleri, 6’sının tanıdıkları, 5’inin sevgilileri, 3’ünün oğlu, 2’sinin ağabeyi ve 2’sinin de eski eşleri tarafından öldürüldüğü belirtilen raporda, 17 kadının katilinin ise tespit edilemediği belirtildi. Öte yandan 30 kadının evinde, 6’sının sokakta ve 2’sinin parkta öldürüldüğü bilgisi de raporda yer aldı.

Ayrıca,İstanbul Sözleşmesi kapsamında devletin ilgili kurumlarının tespit etmesi ve buna göre şiddetle mücadele yöntemlerini belirlemesi gerekirken; söz konusu makamların bunları yapmadığı belirtildi.

Rapordan da anlaşıldığı gibi, kadın sorunu ülkemizde bütünlüklü olarak ele alınması gereken bir sorun olarak ortada duruyor. Gün geçtikçe kadına yönelik şiddet olayları artıyor; kadınlarımız katledilmeye devam ediyorlar…

Ülkemizde, kadın ve çocuk istismarı, işçi cinayetleri gibi sorunlar, sadece birer istatistik verisi olarak ele alınmamalıdır. Bu sorunların sosyo-ekonomik nedenleri üzerinde düşünmek ve kalıcı çözümler üretmek gerekmektedir. Yetki ve karar noktalarındaki kişilerden başlayarak herkes sorumlu davranmalıdır. Kadınlar hakkında ileri -geri fetvalar mutlaka engellenmeli, kadına yönelik işlenen suçlarda hiçbir gerekçeyle indirim sağlanmamalı, tolerans gösterilmemelidir…

Öncelikle kadınların eğitim ve çalışma alanlarında önlerindeki tüm engeller kaldırılmalı, hem kamu hem özel sektörde istihdamları için pozitif ayrımcılık uygulanmalı; böylece, çalışma hayatında daha fazla yer alan kadınların ekonomik bağımsızlıkları sağlanmalıdır. Politik kulvarların tümünde kadın kotası uygulanmalıdır.

Hayatın yarısı olan kadınların, eğitim, ekonomi, siyaset başta olmak üzere, hayatın tüm alanlarında ,aktif olarak en az yarı yarıya yer almaları sağlanmalıdır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar