loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Hayrettin Özbay, İstanbul Samsunlularının STK öncülerinden…

Hayrettin Özbay, İstanbul Samsunlularının ilk dernekçilerinden birisidir. İki Samsunlunun bir araya gelemediği, gelse bile bir karar alamadığı, alsa bile bir sonuç alamadığı dönemlerin yaşayan şahididir. Zaman içerisinde bir araya gelen, kararlar alan ve örnek çalışmalar yapan; İstanbul Samsunlularının bu değişim ve dönüşümüne de yaşamıştır, Hayrettin Özbay.

1953 Samsun Terme doğumlu olan Hayrettin Özbay, lise tahsili sonrası askerliğini de tamamladıktan sonra İstanbul Beykoz’a gelip yerleşmiştir. 1976 yılında Şişecam Paşabahçe fabrikasında işe başlamış ve 2000 yılında buradan emekli olmuştur.

Hayrettin Özbay, bir STK dervişi…

1992 yılında İstanbul – Beykoz Samsunlular Derneğinin kuruluşuna önderlik eden Hayrettin Özbay, kurucu başkanlık görevini üstlenmiş ve İstanbul Samsunluları adına çok önemli etkinliklere imza atmıştır. İstanbul’da, Samsun ve Samsunluluk ile ilgili her yerde Hayrettin Özbay; bıkmadan, yorulmadan ve her zaman, dinamik bir enerji ile yer aldı ve halen de yer almaya devam ediyor.

1990’lı yıllarda Samsunluların henüz dernekleşme çalışmaları yeni yeni başlamış ve birbirinden habersiz kuruluşlar yapmakta idiler. Hayrettin Özbay bir derviş misali,  İstanbul çapında hemşerilerin birbirlerini tanımaları ve dernekleşmeleri noktasında önemli çalışmalar yapmıştır.

Samsunlular Birliği Kuruldu

Bilahare derneklerin bir araya gelerek oluşturdukları “Samsunlular Birliği” ile de bugünkü İstanbul’daki Samsun STK oluşumlarının temeli atılmıştı. Yalnızca temel atmakla kalınmayıp, İstanbul ölçeğinde yapılan ilk Samsun etkinliklerinin de gerçekleştirilmesi sağlanmıştı. Hayrettin Özbay; Büyük kalabalıkların toplanmasında ve mükemmel organizasyonların gerçekleştirilmesinde, her zaman ön almış ve etkin olmuştur.

1997 yılında Samsunluların İstanbul’daki ilk etkinlikleri yapılmaya başlandı. Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’ndeki buluşmada, Hayrettin Özbay ve Beykoz Samsunlular Derneği başrolde yer almışlardır.

On binler Beykoz Çayırı’nda buluştu

Temsili olarak Atatürk’ün Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa Vapur İskelesi’nden Samsun’a uğurlanması başlatılmış ve halen her yıl 16 Mayıs’ta tekraren devam ettirilmektedir. Büyük Samsun Buluşmalarının ilki Gülhane’de gerçekleştirilmiştir.

Yine Beykoz Çayırında muhteşem buluşmalar gerçekleştirilmiş, dönem dönem 10 binleri aşan kalabalıkların izlediği etkinliklere imza atılmıştır. O etkinlikleri anlatan bazı gazete başlıkları; Yağmura rağmen muhteşemdi. Samsunlular otuz bin kişiyi aşkın kalabalıkla Beykoz Çayırı’nı doldurdular. Vb. şeklinde yer almıştı.            

Şimdilerde, o yapılanlar bir efsane olarak anlatılıyor…  Bugün Samsunlular İstanbul’da güçlü bir şekilde var ise, o gün yapılan çalışmaların neticesidir. Halen de o günler özlemle anılıyor, anlatılıyor… İşte, o günlerin az sayıdaki mimarlarında birisi olan Hayrettin Özbay’a, İstanbul Samsunluları adına şükranlarımızı sunuyoruz..

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar