loading...
Samsun
DOLAR8.5238
EURO10.1224
ALTIN494.28
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

HEDEF, İKİBİN KİŞİ İSTİHDANM ETMEK…

Fatih Öztürk eski bürokrat, bir önceki dönem AK Parti Samsun Milletvekillerinden ve de şimdi Samsun’un parlayan yıldızları arasına girmeye aday bir kuruluşunun en üst noktasındaki koltukta oturan iş adamı.Genel Kurulunu geçtiğimiz hafta sonu yapan ve sermayesini yüz milyon liraya çıkaran Samsun Gıda’nın Yönetim Kurulu Başkanı.Kahvaltıda bir araya geldik ve bürokrasiyi, siyaseti, Samsun Gıda’yı konuştuk.Sohbet ortamında geçen konuşmada, Samsun Gıda’nın nereden nereye geldiğine de Sayın Öztürk’ün anlatımıyla tanık olduk.Fatih Öztürk, işe Metro otobüslerinde kullanılan keklerin üretildiği tesislerle başladıklarını, Van Et’in Karadeniz’e açılmasıyla bir adım daha attıklarını, ardından çeltik ve pirinç piyasasına girdiklerini “ÜLKEM” adı verilen çeşitli bakliyat ürünleriyle şu anda 500’ü aşkın noktada vatandaşla buluştuklarını dile getirdi.Fatih Öztürk adının Samsun’daki siyaset ile zaman zaman anıldığına tanık olduğunu ancak siyaseti düşünmediğini söyledi. Sırada fındık entegre tesisleriyle süt tesislerinin olduğunu belirtti.Ve Samsun Gıda’nın kuruluşunu tamamladığında hedefinin iki bin kişiye iş imkânı sağlamak olduğunu altını çizerek anlattı.

KOZLUK’TA BİR BAŞ BELASI(!)

Kozluk, Samsun’un Ordu sınırındaki belediyesi, Terme ilçesine bağlı son nokta…Yoldan gelip geçenler bu ifadeyle tanırlar Kozluk’u.Ancak bu beldesi Dünya Enerji Devlerinden birisi olan OMV başka türlü tanıyor.Sadece OMV mi?Elbette değil.Bu enerji devinin ortakları da tabi.Peki, nasıl tanıyorlar?O “Baş belasının” belediye başkanı olduğu belde.Kim bu belediye başkanı?Şenol Kul.Şenol Kul AK Parti’li bir belediye başkanı.Tam üç fakülte bitirmiş, yüksek lisans yapmış birisi.Bir “Köylü…”OMV karşısındaki mücadelesiyle enerji piyasasında tanınan Şenol Kul, “Aslında yaptığım mücadeleyle şirkete yasal olarak hareket etmelerini bu hareketin de yollarını öğretmiş bulunmaktayım. Hem de danışmanlık ücreti talep etmeden.” diyor.“Memleketine” belediye başkanı olduğunda çeşitli projeler geliştirmiş ve adım adım uygulamaya yokmuş.Peki, ne kadarını uygulamış?Sadece bir bölümünü…Önce belediyeyi araç zengini yapmış.Öyle ki iş makineleriyle artık Terme ilçesinin köylerinin de yardımına koşar olmuş.Beldeyi gezdirirken, yaptıklarını ve yapacaklarını anlattı.Kanal, gezinti yolu, belediye hizmet binası…Başkan Kul OMV tarafından yapılacak olan eğitim kurumuna da 36 dönümlük arazisini bağışlamış, hem de bir bölümünü parasıyla satın alarak.Şu günlerde adı Terme Belediye Başkanlığı için de geçen Kul, yeni düzenlenecek olan Büyükşehir Yasası’nın ilçelere bir yararının olmayacağı görüşünü de savunuyor.Merkezde oturan hiçbir yönetici gelip de burada Kozluk’da sokakların asfaltıyla veya parke taş döşenmesiyle ilgilenmez” görüşünü savunup şunları da söylüyor:“Yerinden yönetim bu yolla rafa kaldırılmış oluyor…”Dünya enerji devlerinden olan OMV’ye kafa tutan “Baş belasının” kim olduğunu merak etmiştim de…İşte böyle birisi o “Baş belası”…

GÜNÜN FIKRASI

Delikanlı küçük kasabasından çıkıp şehrin en büyük marketinde işe başvurur. Burada her şey ama her şey satılmaktadır. Patron sorar: — Daha önce hiç satıcılık yaptın mı? — Evet, kasabadaki tek markette çalışmıştım. Patronun gözü çocuğu tutar: — İyi, yarın başlıyorsun. Ertesi gün akşam olur ve patron çocuğu karşısına alır: — Evet, bugün kaç satış yaptın? — Bir! — Ne! Bir mi? Diğerleri 20–30 satış yaptılar. Nasıl bir tane olur? Kaç dolar tuttu peki? — 320.334 dolar tuttu. Patron şaşırır: — Nasıl becerdin bunu? — Adama basta küçük boy bir olta, sonra orta boy ve sonra da büyük boy bir olta sattım. Adama nerede balık tutacağını sordum. Kıyıda deyince bir tekneye ihtiyacı olduğunu söyledim. Tekne bölümüne indik ve çift motorlu, yelkenli, lüks bir yat sattım. Vosvosuyla bunu çekemeyeceğini söyleyince son model 4x4 bir jeep de sattım. Patron şoka girmiştir: — Ne diyorsun, bütün bunları bir küçük olta almaya gelen bir adama mı sattın? Genç satıcı cevap verir: - Yoo aslında karısı için kanatlı ped almaya gelmişti... Ben de ona şöyle dedim:"Hafta sonun mahvolmuş, sen en iyisi balığa git."

GÜNÜN SÖZÜ

Her zaman doğruyu söyle, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın…

DUVAR YAZISI

Seni unuttuğumu falan zannetme, köpekler havladıkça aklımdasın…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar