loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

​​​​​​​Hüseyin Şimşek, gönüllere köprüler kuran kültür elçisi…

Hüseyin Şimşek, yalnızca türküler söyleyen bir sanatçı değil, aynı zamanda gönüllere köprüler kuran, bir kültür elçisidir. Özellikle Samsun Ağzı, Orta Anadolu Tavrı sanatının belirleyici özellikleridir. Otantik türküleri ile yöreseli dünyaya taşıyan ve bunda da bir ekol denecek derecede başarı sağlanmasının adı, Hüseyin Şimşek’tir.

İstanbul Samsunluları olarak adeta kader birliği yaptığımız Hüseyin Şimşek; her zaman, her yerde, mazeretsiz hazır bulunmuştur. Samsunluların ve Samsun’un sanat diliyle, türkülerle tanıtımını yapan bir derviş gibidir. Gönülleri feth etmiş ve feth etmeye devam etmektedir.  .

Kısaca Hüseyin Şimşek;

Hüseyin şimşek, 1968 Samsun- Çarşamba doğumlu olup ilk,  orta ve liseyi Samsun’da tamamlamıştır. Yakın çevresi ve öğretmenleri, küçük yaşta müziğe olan ilgisinden dolayı, konservatuvar eğitimiyle çok daha başarılı olacağını söylemeleri neticesinde;  Şimşek, 1984 yılında konservatuvar sınavlarına girer ve kazanır. 4 yıl olan konservatuvar eğitimini başarıyla tamamlayarak mezun olur.

Vatani görevini, Kara Kuvvetleri moral ekibinde, dönemin Cumhurbaşkanı olan Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal’in solisti olarak yapar. Bu sürede, Kıbrıs dahil ülkemizin askeri birliklerine, asker ve subaylara çeşitli konserler veren moral ekibinde görevalır. Vatanı görevini bitirdikten sonra TRT Ankara radyosuna açmış olduğu bir yarışmada, on iki bin kişi arasından seçilerek, TRT solo bant ve programlara çıkarak ismini duyurmaya başlar. Samsun Fuarı’nda çok sevilen,  fuar gazinolarınca tercih edilen sanatçı olur.

Hüseyin Şimşek, Samsun’dan İstanbul’a gelişini şöyle anlatıyor:

“Ancak, Samsun’da tv programları, gazino çalışmaları ve konserlerle devam ederken;  1997 yılı baharında, Samsun’da ziyaretlerde bulunan Remzi Kozal ile tanışmam, sanat hayatımda dönüm noktası oldu.  Sesimi İstanbul’a ve Türkiye’ye duyurmama ve hızlı bir yükseliş yakalamama zemin hazırladı. 17 Mayıs 1997’de İstanbul-Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde İstanbul Samsunluları ile ilk buluşmam gerçekleşti. Aynı yıl Ağustos ayında İstanbul Gülhane’de gerçekleşen, ilk Büyük Samsun Buluşması’nda ast solist olarak sahne aldım.” 

İstanbul Samsun Dernekler Birliği  (Bilahare İstanbul Samsunluları ve Dernekleri Birliği adını almıştır) çalışmaları çerçevesinde yapılan etkinliklerde, Hüseyin Şimşek her zaman vaz geçilmez sanatçı olarak yer almış ve yer almaya devam etmektedir.  Samsun’un tanıtımının yapıldığı tv programları, buluşmalar, konserler… Hüseyin Şimşek, olmazsa olmaz, aranan bir sanatçı olmuştur. Bu dönemde İstanbul’da Senseç Müzik’ten Anadolu Türküleri adlı ilk albümünü çıkartmıştır.

Türküleri ve kültürü ile Samsun’u dünyaya taşıyor…

Hüseyin Şimşek, sesi ve efendiliği ile farkındalık oluşturmuş; gerek hemşerilerimiz ve gerekse dinleyenler tarafından çok sevilmiş ve kısa sürede halkla kaynaşmayı başarmıştır.  Hollanda, Belçika, Avusturya, Almanya,  Fransa da konserler vererek, oradaki yurttaşlarımızla iletişim kurmuştur.  Ülke genelinde hemen hemen her yerde bilinen, dinlenen sanatçımız;  genelde, Samsunlu hemşerilerimizin yoğun olarak yaşadığı başta İstanbul, Ankara, Bursa, Tekirdağ, Kocaeli, Eskişehir gibi illerdeki derneklerimiz ve belediyelerce tercih edilen vazgeçilmez sanatçı konumundadır.

Ses tınısı, gırtlak hançeri yapısı gereği;  Orta Anadolu Türküleri, bozlak, barak, uzun havalarda iddialı olan sanatçımız, efsane sanatçı rahmetli Yıldıray Çınar ekolünün de en başarılı temsilcisi olarak görülmektedir. Anadolu Türkülerİ,  Vedalar zamansızdır, Sen neymişsin, Sebebi var,  Ben ölürüm, Çarşamba kanlı taşlar, Samsun’un güzel kızı adlı albümleri çok bilinen ve dinlenen türkülerin başında gelmektedir. Halen Samsun’da, müzik çalışmalarını beste, derleme yaparak sürdüren sanatçımız evli bir de üniversite mezunu kız babasıdır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar