loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

İki güzel haber vermek istiyorum.

Birincisi:

Şair, yazar, çevirmen, edebiyatçı Ataol Behramoğlu, bu ülkenin bütün bilinç sahibi insanlarına, derneklerine, kurumlarına, sivil toplum örgütlerine, sendikalarına, siyasetçilerine, kısacası toplumun her kesimine şöyle seslendi:

“19 Mayıs 1919, tek bir gün, tek bir yıl değil, bu ülkenin yazgısının iyiye ve aydınlığa dönüştürüldüğünün ilk adımı, işaret fişeği, miladıdır. İçinde bulunduğumuz 2019’un her gününü, tek bir gün atlamaksızın 19 Mayıs 1919’un 100. yılını kutlama toplantılarına, söyleşilerine, şölenlerine ayırmalıyız. 19 Mayıs 2019 ise muazzam şölenlerle ülkemizin bütün yörelerinde ve bütün ülkelerde kutlanmalı, duyurulmalı, tanıtılmalıdır.”

İkincisi:

Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadele'nin en önemli merkezlerinden biri olan İzmir'in Karşıyaka ilçesinde, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıktığı 1919'un 100'üncü yıl dönümü olan 2019 'Atatürk yılı' ilan edildi.

Karşıyaka Belediyesi, Şubat ayından itibaren, 19 Mayıs 2019'a kadarki 100 günlük süreçte, 100 farklı etkinlik ile 'Milli Mücadele' ruhunun yeniden canlandırılacağını ve kararlılıkla yaşatılacağını duyurdu.

Atatürk ve Milli Mücadele Yılı kapsamında, Şubat ve Mayıs ayları arasında kültür, sanat, spor ve sosyal alanlarda birbirinden renkli etkinliklere imza atılacak. Anma ve kutlama programları, bilim kurumlarından temsilcilerin de yer alacağı gençlik komiteleri tarafından belirlenecek.

'100. Yıl Gençlik Sempozyumu', '100. Yıl Parkı ve Anıtı', '100. Yıl Gençler arası kültür, sanat ve spor yarışmaları', '100. Yıl Gençlikten Ata'sına Mektup', 'Gençlik Esin Verenlerle Buluşuyor', 'Gençlerin Karşıyaka'sı, Karşıyaka'nın Gençleri', 'Gençlik Oyunları ve Filmleri Buluşması' başta olmak üzere, pek çok etkinliğin gerçekleştirileceği yıl boyunca, 100. yıl için tasarlanmış özel logo kullanılacak.

Söyleşiler, şiir ve kompozisyon yarışmaları, sergiler, ulusal ve uluslararası çalıştaylar, konserler, spor ve gençlik festivalleri yapılacak.

Düşmana ilk kurşunun sıkıldığı kentten, tüm Türkiye'ye 'Milli Mücadele ve Bağımsızlık' ruhu aşılanacak.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar