loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

İMAR PLANI DEĞİŞİKLİKLERİ

“Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine her ay ortalama 35-40 adet imar plan değişikliği teklifi geliyor.

Bu imar değişikliklerine gerek Belediye meclisine gerekse mahkemelere itirazlar yapılıyor.

Yoğun olarak yapılan imar değişikleri şehrin ilk planlamasına aykırı olmakla beraber vatandaşın mülk edinirken değerlendirdiği kıstasları ortadan kaldırarak mağdur ediyor, uzun vadede şehrin değer kaybetmesine, özellikle park ve yeşil alanların insanların yoğun yaşadığı yerlerden uzaklaşmasına, yeşil alanların şehrin ücra noktalarına gitmesine neden olarak, betonlaşmasına yol açıyor.”

Bu görüş Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li üyelerine ait.

CHP Grup Başkanvekili Dr. Atila Tekcan ile Hasan İpek ve Emre Taha Özyarimzası ile Büyükşehir Belediye Meclis Başkanlığına bir önerge verildi.

Önergede yukarıda ifade edilen imar değişikliklerinin yarattığı betonlaşma tehlikesine dikkat çekilerek meclis üyelerinin bilgilendirilmesi istendi.

Dr. Atila Tekcan ile Hasan İpek ve Emre Taha Özyar şu soruları sordu:

“-Yeşil alan yerlerinin değiştirilmesine yönelik yapılan imar değişiklikleri diğer Büyükşehirlerle kıyaslandığında sayı ve oransal olarak hangi düzeydedir. Bununla ilgili bir çalışma yapılmış mıdır?

-Yeşil alanların, nüfusun yoğun olduğu yerlerden taşınmamasına yönelik bir çalışma var mıdır?

-İmar planında park alanı geçen özel mülkiyetteki yerler, mülkiyet sorunlarından dolayı park alanı olarak dizayn edilmemektedir. Bu soruna çözüm üretebilmek için ilçe belediyeleriyle beraber bir çözüm noktası aranmakta mıdır?

-Özellikle imar planı değişikliklerinin çoğunun aynı belediyelerden gelmesi dikkat çekicidir. İmar planı tadilatlarını azaltmak amacıyla Büyükşehir Belediyemizce bir çalışma var mıdır? Bu konuda ilçe belediyeleri ile koordinasyon toplantısı planlanmakta mıdır?”

Geriye güzel Samsun’un değer kaybetmemesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in vereceği yanıt kaldı.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar