loading...
Samsun
DOLAR13.7047
EURO15.5148
ALTIN786.26
ALPARSLAN ÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

Mail: cepnialpaslan@gmail.com

İNSAN OLDUĞUNUZU UNUTMAYIN

Bölgemizde son yıllarda yaşanan savaşların yarattığı insanlık dramlarının bir sonucu olarak, yaşanan zorunlu göçlerin ilk duraklarından biri de bizim ülkemiz oluyor. Kimi mülteciler, buradan-büyük acı ve sıkıntıları da göze alarak-Batı’ya geçmeyi başarırken(!),yaklaşık 5 milyon mülteci yıllardır ülkemizde yaşamaktadır.

Ülkemizin öncelikli sorunlarından biri de “mülteci sorunu”dur. Bu sorun ,diğerlerinin aksine  uzun vadede bile etkisini yaşayabileceğimiz sonuçlar yaratabilecek nitelikte olması nedeniyle çok önemlidir.

Bunun “geçici bir misafirlik” olmadığını, “ zorunluve kalıcı bir ikamet” olduğunu da kabul edip kangrene dönüşecek bir sorun olmadan, çözüm yolları üretmek durumundayız.

Bu insanların sadece barınma değil, eğitim ve istihdam sorunlarını çözmek için bütünlüklü bir programa  ihtiyacımız var.Şu anda okula gidemeyen bir milyonu aşkın mülteci çocuk , acil olarak eğitim süreçlerine katılmalıdır.

Mülteciler,kötü koşullarda daha düşük ücretle çalışmasına rağmen,yerli işçilerimiz için bir tehdit(!) olarak görülüyorlar.

Hiçbir işverenin,emlak vurguncusunun,karanlık işler yapanların yakındığını gördünüz mü? Hayır.Çünkü,kötü ve kirli işlerde,güvencesiz ve ucuza çalışıyorlar.Fuhuş ve organ mafyasının hedefinde de onlar var!..

Yurdun çeşitli yerlerinden mültecilerle yerli halk arasında yaşanan acıklı olaylar,kavga ve ölüm haberleri geliyor.Gittikçe tırmanan bir yabancı düşmanlığı yaşanıyor. İşini Çinli işçilere kaptıran bir madencinin yakınması ise şöyle: “Kendi ülkemizde bile ekmek yiyemez duruma geldik!”

“Onları ülkelerine gönderelim…Başımıza bela olacaklar yoksa!..” benzeri hezeyanları sıkça duyuyorsunuz bu aralar…

Ana muhalefet partisinin yabancılarla ilgili politikasını yanlış buluyorum. Çünkü ,dünyanın her yerinde sosyal demokrat partiler, ezilenlerin,mazlumların ve mağdurların yanında yer alırken bizdeki söylemler, çoğu kez ırkçılık boyutuna varabilmektedir. Öte yandan, onların iktidar döneminde geldikleri için,AK Partililer açık biçimde muhalefet etmiyor olsalar da,mülteciler konusunda CHP’lilerden farklı düşünmedikleri kanısındayım. Bir de ırkçı partiler var, onlar şimdilik iktidarın eteğine yapışmış olduklarından pek sesleri çıkmıyor; ama , gelecekte nasıl tavır alacaklarını tahmin etmek zor değil!..

Bu tehlikeli bir durumdur!

Günümüzde mültecilik, nasıl  birtür “soykırım” ise,yabancı düşmanlığı da  bir insanlık suçudur!..

Eğer,tepki koyacaksanız, yerinden yurdundan koparılmış bu insanlara değil,onları yurtlarından eden emperyalist barbarlara ve onların işbirlikçilerine koyun!

Dünyanın herkesin sığacağı kadar geniş,olanaklarının da hepimize yetecek kadar fazla olduğuna inananlardanım.

Eistein’in dediği gibi: “İnsan olduğunuzu hatırlayın,geriye kalan her şeyi  unutsanız da olur…”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar