loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

İSKİ’DEN SASKİ’YE ZAMLA GELDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Su Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürlüğünün Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul’da alınan su fiyatlarında konutlarda yüzde 46’ya varan, iş yerlerinde yüzde 10 indirim sağlayan kararını İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi kabul etti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğünün Genel Kurulu Mayıs ayı olağan toplantısı gündemleri konuları görüşmek üzere Cumhuriyet Meydanı karşısı eski İl Genel Meclisi Toplantı Salonunda toplandı.

Gündem maddeleri arasında yer alan Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğünün “Su ve Atıksu Tarifelerinin Belirlenmesi ile İlgili Teklifi” de de görüşüldü.

İSKİ’de konutlarda yüzde 46’ya varan indirim yapılırken, İSKİ’de uzun yıllar mühendislik, teknik şeflik, şube müdürlüğü ve daire başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 29 Nisan’daSASKİ’ye Genel Müdür olarak atanan Fatih Yıldız’ın başında bulunduğu Su ve Kanalizasyon İdaresinin “Su ve Atıksu Tarifelerinin Belirlenmesi ile İlgili Teklifi” kabul edildi.

Genel Kurul’da meskenlerde suyun metreküp fiyatına yüzde 25 oranında zam yapılması teklifi kabul edilerek, Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Komisyondan da aynen geçti.

Madde onaylanırsa -onaylanacaktır- meskenlerde suyun metreküp fiyatı 3.18’den 3.97’ye çıkarak metreküp fiyatına 79 kuruş zam gelmiş olacak.

2018 yılında aylık 1 lira olarak belirlenen “Sayaç Bakım Bedeli” ise 2 lira 50 kuruşa yükselecek.

İçme suyu faturalarında TEFE ve TÜFE’ye göre her ay artış da olacak.

Halbuki Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Zihni Şahin döneminde SASKİ’nin su faturalarında konut ve işyerlerinde yüzde 15 indirim yapılmıştı. 3 Aralık 2018 tarihinde alınan meclis kararı ile Samsun’un 17 ilçesinde konut ve iş yerlerinde kullanılan su fiyatlarında 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere suyun metreküp fiyatı 3,74 liradan 3,18 liraya düşürülerek yüzde 15 indirim kararı alınmıştı. Yüzde 15 indirim uygulanmasına da 1 Ocak’tan itibaren başlanmıştı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, partisinin önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin tarafından alınan indirim kararının SASKİ’ye aylık 4.5 milyon lira yük getirdiğini söyleyerek “Bu düzenleme daha önce yapılan bir indirimin düzenlemesidir” dedi.

Komisyonda konuşan SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız ise, “Bu tarife bir fiyat artışı değil, daha çok olması gereken, reel, güncel bütçe durumuna göre fiyatın gerçekleşmesidir. Bütçemizin denk hale gelmesi ve hizmetlerimizin sürdürülebilir halde devam edebilmesi için bu düzenlemenin yapılması gerekir” diye konuştu.

İndirim gitti, bindirim geldi!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar