loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

İsmail kapan, İstanbul Samsunlularının gönül adamı…

İsmail Kapan, dernekçiliğe bütün zamanını veren ve gece gündüz demeden koşturan bir gönül adamıdır. Konu Samsun olunca her yerde her zaman hazırdır. Tam bir görev insanıdır. Beykoz –Ortaçeşme Samder  ve Beykoz- Çarşambalılar dernek başkanlıklarını yürüten İsmail Kapan; başta ilk federasyonumuz Sadef olmak üzere Samsun Çatı kuruluşlarında görevler almıştır.

 İsmail kapan, Samsun- Çarşamba, Ağcagüney’de doğdu.  1967 yılında İstanbul’a göç etti. İlk, orta, lise tahsilini İstanbul- Beykoz'da yaptı. Okul yıllarında aynı zamanda şehir hatları vapurlarında garsonluk yaparak, hem okudu ve hem de çalıştı.  Okulu bitince, imkânlar ölçüsünde bir küçük vapurun büfesinin işletmesini üstlendi.  Askerlik dönüşü kaldığı yerden işine devam etti.  1984 yılında işini biraz daha büyüttü ve yeni büfeler kiraladı.  40-50 çalışanı ile uzun yıllar şehir hatları vapurları büfelerini işletmeci olarak çalıştırdı. 1988 yılına kadar bu çalışmalar devam etti.

İsmail Kapan STK sevdasını ve çalışmaları şöyle anlatıyor…

“1988 yılında işim sonlanınca bir arayışa girdim.  Memleket hasreti ağır bastı. İçimde hem bir memleket özlemi vardı. 1988 yılında, Beykoz- Çarşambalılar Derneği’ni kurdum. Böylece, gönül adamlığı serüvenimiz başlamış oldu.  Çarşambalı, Samsunlu hemşerilerimi bulmak, tanışmak için yola çıktım.

 İlk olarak Sarıyer’den yola çıktım. Sarıyer-İstinye’deki, Samsun- Ladikliler Derneği’ni ziyaret ettim. İstanbul-Güngören, Çarşambalılar Derneği’ni ziyaret ettim, İhsan Zengin başkanla görüştüm. İstanbul-Arnavutköy Samsunlular Derneği, Nevzat Duyar başkanı ziyaret ettim.  Daha sonra, Silivri-ÇarşambalIlar, Esenler-Alaçamlılar derneklerini sırasıyla dolaştım.

Anadolu Yakası’nda, İstanbul’da kurulan ilk derneğimiz olan; Kartal- Cevizli, Samsunlular Derneği başkanı rahmetli Erdoğan Doğru abiyi ziyaret ettim.  Sonra, Kadıköy-Bafralılar,  Beykoz -Samsunlular Derneği, Hayrettin Özbay başkanı ziyaret ettim. Bilahare, Ümraniye Samsunlular Derneği kuruldu.  O dönem, köy ve ilçe dernekleri dahil, İstanbul’da 14 adet kadar Samsun hemşeri derneği vardı.

Tarihe not düşen, iz bırakan etkinlikler…

Çok güzel etkinliklere imza attık. Bugün İstanbul’daki Samsun varlığı, o dönemin bir yansıması olarak devam ediyor.  İstanbul Samsunluları ve Dernekleri Birliği Başkanımız gönüllerin mimarı,  mimar Remzi Kozal liderliğinde; tarihe not düşen, iz bırakan etkinlikler yaptık.

Büyük Samsun Buluşmaları, 16-19 Mayıs 1919’un yıl dönümü kutlamaları, Neyzen Tevfik-Yaşar Doğu Samsun’un Değerleri anma programları ve Samsun Kültürü, ekonomisi, gelenek- görenekleri ile gündem yapıldığı toplantılar gerçekleştirdik.

Dünyanın en büyük Bayrağını Samsun’a getirdik. TGRT, Kanal-6 gibi ulusal kanallarda, Samsun’u ilçeler bazında tek tek yerinde çekimler yaptırarak tanıtımlarını yaptık. Karadeniz TV, Mavi Karadeniz Tv vb. bölgesel kanallarda benzer şekilde programlar,  tanıtımlar yaptık.  Çamlıca’da 7 samsun Milletvekilinin katılımı ile Samsun’u ve İstanbul Samsunlularını konuştuk. Dünya Gazetesi katkılarıyla yıllarca özel “Gurbet Samsun” ekleri yaptı ve yine Çamlıca’da Dünya Gazetesi yazarları ile özel bir toplantı düzenlenerek Samsun tartışıldı.

2004 yılında ilk federasyonumuz Sadef kuruldu. Bilahare yeni yeni dernekler federasyonlar kuruldu. 2012 yılında konfederasyonumuz kuruldu; ama, ne güçlü bir birlik sağlanabildi ve ne de o eski etkinlikler yapılabildi.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar