loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

İstanbul Samsunluları’nda STK seçimleri…

İstanbul Samsunluları’nda, heyecanlı ve hararetli çalışmalar devam ediyor. Bir bir dernekler, federasyonlar kongrelerini yaptı ve yapmaya devam ediyorlar. Süreç;  11 Nisan 2021’de İstanbul-Kağıthane Belediyesi Meclis Salonu’nda, 11.00-17.00 saatleri arasında, Samkon-Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu kongresi ile zirve yapacak ve de sona erecektir.

1975 yılında İstanbul-Kartal, Cevizli’de kurulan ilk Samsun Hemşehri derneği ile başlayan çalışmalar; 1997 yılında ilk birlik, 2004 yılında ilk federasyon ve 2012 yılında da Konfederasyon kurularak; Samsun Misyonu İstanbul merkezli olarak, tekamül etmiştir.  Ancak, zaman zaman kişisel egoların, bölünmüşlüklerin öncelik kazanmasından dolayı; maalesef siyasette, bürokraside istenen noktaya gelinememiştir. 

KurtaranSamsun’un evlatları bu sefer başarmalı…

İstanbul’da, Tüik verilerine göre Samsun nüfusuna kayıtlı 428.101 kişi yaşamaktadır.  6. en büyük hemşehri gurubu olan Samsunlular; hiçbir milletvekiline, belediye başkanına, büyükşehir belediye meclis üyesine sahip değillerdir. Yine, Tüik verilerine göre İstanbul’da 60 binin üzerinde üniversite mezunu Samsunlunun yaşamasına rağmen; seçilmiş noktasında hiç kimsenin olmaması, güçlü bir birlik oluşturulamamasından kaynaklanmaktadır.

Kişisel ego ve çekişmelerin hiçbir fayda getirmediğini,  çok acı bir şekilde görmüş bulunuyoruz. Akıllı insanlar aynı delikten yılana iki kere ısırılmaz. KurtaranSamsun’un evlatları zeki ve memleketini seven insanlardır, yanlışları tekrar ederek aynı hezimeti yaşamayacaklarını düşünüyorum. Unutmayalım, kişiler gelip geçicidir.

Siyaset üstü, siyasete irade koyacak bir yapılanma…

Bizler kişilerin adamı değil, KurtaranSamsunlular olarak kenetlenmeli birbirimize sarılmalıyız.  Evet, Samkon genel başkanlığı için iki çok değerli adayımız var, kurucu başkan H.Kaya Aşçı ve mevcut başkan Sezgin Gümüş.  Şimdi,  bu iki yükseklerde yer tutmuş, güzide insanımız ayrı ayrı listelerle seçime girerlerse, seçim sonucunda birisi kazanacak, ama; gücün yarısı boşa çıkacak, dolayısıyla Samsun ve Samsunlular kaybedecektir. Samsunluların kaybettiği yerde, herkes kaybeden olacaktır. Kaybedenin başkanı olmak ne kazandıracaktır?

Geçmişte örneklerini yaşadığımız gibi; salonlar, alanlar dolmayacak,  birlikte olmanın gücünü ortaya koyamayacağız ve her zaman olduğu gibi yine kaybeden olacağız. Bunca emekler heba olacak,  insanımızı; küstürmüş, üzmüş, kırmış olacağız. Siyaset üstü, siyasilerin iradesi ile hareket eden değil, ama; siyasete irade koyabilen güçlü bir yönetimi göreve getirmeliyiz. Bu taktir de, yalnızca İstanbul’da dört-beş milletvekili,  iki-üç belediye başkanı seçtirebiliriz. Hemşehrilerimizin kalabalık olduğu; Bursa, Ankara, Tekirdağ, Kocaeli gibi illerde de seçilmişlerimiz olabilmelidir.

Ya kazacak, ya kaybedeceğiz!..

Ancak, herkesin kazanacağı bir yol var. Birlikte istişare ederek, en iyilerin yer aldığı, bir ortak liste hazırlayabiliriz. Yüksek istişare kuruluna da işlev ve kurumsal bir yapı kazandırarak ki; geçmiş dönem federasyon başkanları ve konfederasyon başkanlarının yer aldığı, yapacağı düzenli toplantılarla  yönetimin çalışmalarına katkı veren, bir kurumsal yapı oluşturulur. Ayrıca, bir onur kurulu oluşturularak ta; sanatçı, sporcu, akademisyen, siyasetçi, iş insanı vb. kişileri onure edebiliriz.

Bu güçlü yapı ve güçlü yönetim listesinde;  iki değerli başkanımızdan birisini başkan, diğerini de yüksek istişare kurulu başkanı olarak görmek bizleri ziyadesi ile sevindirir. Bundan, Samsun ve Samsunlular kazanır.  Bizzat başkan adayları kazanır. Herkes kazanır… Ya hep beraber kazanacağız, ya da hep beraber kaybedeceğiz. Esas olan dernekler ve üyeleridir. Bu çerçevede, her zaman irade dernekler için üyelerde, federasyon için derneklerde, konfederasyon için federasyonlardadır ki; zaten, bu iradeyi birlik beraberlik yönünde kullandıklarına/ kullanacaklarına inanıyorum.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar