loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

İstanbul’da seçim 16 Mart’ta kaybedildi

31 Mart’ta  birbirine çok yakın çıkan ve YSK  tarafından yenileme kararı alınan İstanbul  Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri, 23 Haziran’da Ekrem İmamoğlu’nun farklı ve mutlak galibiyeti ile sonuçlandı.  31 Mart öncesi gidişata bakıldığın da,  deneyimi ve kamu oyunda tanınırlığı ile sayın Binali Yıldırım, çok fazla tanınırlığı olmayan sayın Ekrem İmamoğlu’na karşı kesin favori olarak gösteriliyordu.  

Zaten;  başta İstanbul İl Başkanlığı ve ilçe başkanlıkları o kadar kendilerinden emindiler ki; adeta burunlarından kıl aldırmıyor, afralarından-tafralarından yanlarından geçilmiyordu.  İnsanlara tepeden bakmalar, kibir , özellikle; hemşehri derneklerine, federasyonlarına, konfederasyonlarına karşı çok soğuk bir tavırları vardı.

Samsunluların tepkisine rağmen

Bu arada; 422 bin kişilik Samsun nüfusuna kayıtlı hemşehri gurubu ile Samsunlular;  İstanbul’da en kalabalık 6. Hemşehri gurubu olup çatı kuruluşları başkanları tarafından, açıkça  kurumsal destek de verilerek,  yüzde seksenin üzerinde Cumhur İttifakına oy vermelerine rağmen; bir tek tane, ne vekil, ne belediye başkanı ve ne de Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeliği için aday dahi  gösterilmemişlerdi.

İstanbul’daki Samsun potansiyelinin yüksek olduğu görülünce; 25 yılı aşkın süredir bu işe emek verip güç katanlar kale dahi alınmadan, emeklerine saygı gösterilmeden;   daha önce Samsun’dan  vekil seçilen bir zatı muhterem,  İstanbul 3. Bölgeden aday gösterildi ki; genelde hemşehriler arasında sevilmeyen ve de İstanbul’daki Samsunluların çatı kuruluşu Samkon genel başkanı ve dolayısı ile de Samsunlularla kavgalı idi.

İstanbul’dan vekil seçilen, aynı zamanda bakanlıkta yapmış olan bu zatı muhteremin, İstanbul teşkilatı üzerinde etkili olması/teşkilatın etkilenmesi çok doğaldı. Samkon adına İl başkanından alınan randevu son anda gerekçe belirtilmeden gayri ciddi bir şekilde iptal edildi. Diğer taraftan İstanbul’da en fazla hemşehrimizin yaşadığı ve aynı zamanda bölgedeki bütün hemşehri derneklerinin oluşturduğu birliğin başkanlığını yapan Samsunlular Federasyon başkanımızın, ilçe başkanı tarafından sakız çiğnenerek gayri ciddi bir şekilde görüşmeye alınmak istenmesi de, ziyadesi ile manidar olmuştur.

16 Mart’ta ne oldu

16 Mart 2019 akşamı Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu’nda, İstanbul’daki Samsunluların Çatı kuruluşları olan  Samkon (Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu) ve Saysiad (Samsunlu Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği) tarafından düzenlenen,  Büyük Samsun Buluşması’nın konuğu Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı sayın Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan idi.

Dolayısıyla; Samsunluların yanı sıra İl Başkanlığının ve ilçe başkanlıklarının da teyakkuz halinde hassasiyet göstererek, seçim arefesinde, mükemmel bir organizasyon gerçekleştirilmesi çok önemli idi. Ancak, görüldü ki;  birileri Cumhurbaşkanına rağmen ayak oyunlarıyla, kişisel husumet ve egolarını her şeyin önüne almış.  Birileri henüz toplantı başlamadan boş yerleri çekip servis etmiş, birileri sosyal medyada sevinç çığlıklarıyla paylaşmış, birileri bazı federasyon pankartlarını kaldırtmaya çalışmış, birileri Samkon Genel Başkanına konuşmasında müdahale etmiş, vs.., vs…

Benzer hemşehri toplantılarında İl başkanlığı ve ilçe başkanlıkları üyelere duyurular yayınlayıp toplu hareket noktaları verirken,  bu toplantıda kimse kılını dahi kıpırdatmamıştır. O salonu,  kendilerince dolduracaklarını söyleyenler tak başlarına gelip A protokol sıralarına kurulmuşlardır. Efendim neymiş zatı muhterem ve aveneleri Samkon genel Başkanını sevmiyorlarmış. İşte! bunların aklı maalesef bu kadar; Cumhurbaşkanına rağmen yapılan bu hareket, Kurumsal olarak ezici çoğunlukla  Cumhur İttifakını destekleyen Samsunluları üzmüş, kırmış ve küstürmüştür.

Sonuç olarak; 31 martta, zatı muhteremin vekil olduğu 3. Bölgede Samsunluların en yoğun yaşadığı Esenyurt ve Küçükçekmece’de Belediye başkanlıkları el değiştirmiş ve başarı beklenen Avcılar ve Büyükçekmece ilçelerinde hüsranla karşılaşılmıştır. Büyük şehir Belediye Başkanlığı çok rahat kazanılacakken, çok küçük farkla kaybedilmiştir.

Herkes  hemşehri sevdalısı kesildi

23 haziran seçimlerinde; daha önce itilip- kakılan hemşehri gurupları keşfedilmiş olması da bir  işe yaramamıştır.  Çünkü; bu davranışlar rahatsız edici olmuş ve hemşehriler tarafından hoş karşılanmamıştır. Özellikle, Ankara’da hemşehrilerini tanımayan genel başkan yardımcıları, vekiller  her nedense birden bire İstanbul’a  gelip hemşehri sevdalısı kesilmişlerdir. Bu arada, bu zatlardan uzak duran hemşehri dernek,  federasyon ve konfederasyonları mecbur olmadıkça birlikte görüntü dahi vermemişlerdir. Ancak, kendilerine; kendilerini bütün Samsunlular zanneden, bir  iki avane bulan bu zatlar, bulduklarını bütün Samsunlular zannetmişlerdir. ( Samsunlu hemşehrilerimi ve dernek, federasyon başkanlarını tenzih ederim)

Samsunluların en kalabalık olduğu Esenyurt’ta seçime katılım en düşük seviyede olurken; Zatı muhteremler ve avenelerinin bir cümle buluşup görüntü verdiği Sancaktepe ilçesinde ise 31 Mart’a göre  en büyük kayıp yaşanmıştır.

Sonuç olarak; 16 Mart’ta tetiklenen süreç nihayetinde, seçim, 800 bini aşkın bir farkla mutlak bir yenilgi ile sonuçlanmıştır. Kişisel ego ve ihtirasları için her şeyi yıkıp yakan ve mübah görenler,  şimdi kına yaksınlar. Eğer hala bulundukları yerlerde durabilirler ise…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar