loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

İstanbul’da Seçim Sonucunu Samsunlular Belirleyecek

23 Haziran 2019’da yenilenecek İstanbul’daki Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için çalışmalar yoğunluk kazanmaya başladı. Özellikle, ağırlıklı olarak hemşehri toplulukları üzerinden yürütülen çalışmalarda; ankaje ve politize olmayan hemşehri toplulukları hedefin odağında yer alıyor.

İstanbul’da, Tüik verilerine göre 422.675 kişilik nüfusu ile 6. En büyük hemşehri topluluğu olan Samsunlular; hiçbir milletvekiline, belediye başkanına ve büyükşehir belediye meclis üyesine sahip değiller ve de siyasi parti bünyelerinde de yok denecek kadar az yer almaktadırlar. Yani politika ve şartlanmışlıktan en uzak hemşehri topluluğu, Samsunlulardır. Özellikle; kanaat önderleri, dernekler siyasi tercihlerinde son derece etkin ve yönlendirici olmaktadır. Bu meyanda; İstanbul’un hemen hemen her bölgesine yayılmış, İstanbul nüfusunun yaklaşık yüzde üçünü  oluşturan, Samsunlular; iki yüzü aşkın dernek, yirmiye yakın federasyon ve çatıyı oluşturan konfederasyonla çok canlı ve etkin bir yapıya sahiptirler.

İstanbul’da, ortak payda Samsun

Türkiye haritasını dörde katladığımızda, kuzeydoğu bölüm; İstanbul’da, gelen göçle, nüfusun yarıdan fazlasını oluşturmaktadır. Genelde kuzeydoğudan gelen göçler önce Samsun’a gelir ve bir müddet sonra da İstanbul’a yönlenirler; ama Samsun’da da kalanları olur. Bu insanlar her ne kadar Samsun’da doğmasalar da,  İstanbul’da kendilerini belli ölçüde Samsunlu hissederler; yani en azından Samsunlularla akrabadırlar.  Yine İstanbul’a gelen göçün odak noktası; Samsun merkezli kuzey orta kesimdir. Merkezde Samsun; Ordu, Giresun, Sinop, Kastamonu ve alt 5 komşu il Çankırı, Çorum, Amasya, Tokat, Sivas alındığında İstanbul nüfusunun 4.062.131’ini teşkil ediyor.

Nereden bakarsak bakalım, bütün yollar önce Samsun’da ve sonra da İstanbul’da kesişiyor. İstanbul’da, İstanbul’dan sonra ortak payda Samsun olmaktadır. Samsunlular, İstanbul’da neden siyasette yoklar ve siyasete neden uzak duruyorlar? Aslında, Samsunlular da siyasette yer almak istiyor; ancak siyaset bezirganlarının azizliğine uğruyorlar.  Genelde Samsun siyasetine yön verenlerin Samsunlu olmamaları İstanbul’daki Samsunluları da olumsuz etkiliyor. Samsun ile ve Samsunlularla ilgisi olmayan seçilmişler İstanbul’daki Samsunluların iyi niyetinden de yaralanıp kendilerine güç devşirerek keyiflerine keyif katıyorlar.

Böyle vekiller olursa

İstanbul’da aday adayı olan, İstanbul Samsunlularının, kanaat önderi durumundaki mensuplarına dahi referans olmayan genel başkan yardımcısı,  ya da İstanbul’a kaydırılanlar gibi İstanbul Samsunlularında karşılığı negatif olan kişileri, artık hiç kimse istemiyor.

Yalnız bu da değil; hakkıyla atanan daire başkanı hemşehrisinin kurumdan atılması için kurumun genel müdürünü arayan, il başkanından alınan randevuyu iptal ettiren milletvekili, bir tek Samsun’dan çıkabiliyor, maalesef. Bu kişiler sahada olurlarsa, daha ziyade olumsuz tepki alacaklarını çok açık bir şekilde ifade etmeliyim. En fazla hemşehrimizin bulunduğu iki ilçede; Esenyurt (40 bin kadar), Küçük Çekmece(30 bin kadar) tercihler değişmiş ve belediye başkanlıkları el değiştirmiştir.

Verilen bunca emek, yapılan geceli - gündüzlü çalışmalar, böyle kendini beğenmiş bir iki kişiye kurban edilemez ki; her ne kadar Samsun’u ve Samsunluların adını kullansalar da biz onların Samsun ile ve Samsunluluk ile bir ilgilerinin olmadığını düşünüyoruz.

İstanbul’da, yediden yetmişe kadar her kesimdeki hemşehrilerimizin birlik beraberlik içerinde birbirleriyle kucaklaşan ve siyaset bezirganlarına,  canbazlarına da  pirim vermeden, bir omurgalı dik duruş sergileyeceklerine de bütün samimiyetimle inanmaktayım.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar