loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

İŞTE BUGÜNÜN GÜZEL ÇİFTİ

Son haftalarda 65 yaş üstü ağır hastaların sayısı oldukça azaldı.

Hastalık 65 yaş altı nüfusa kaydı.

Samsun’da yaşayan 81 yaşındaki “Altan” çifti 2 doz Covid-19 aşılarını olduğu için hastalığı hafif geçirdi.

 

10 bine yakın koronavirüs hastasını tedavi eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Bugünün güzel çifti” dediği iyileşen hastası Memdune-Ali Aydın Altan çifti için duygularını şu sözlerle dile getirdi:

 

“81 yaşındaki Altan çifti 2 doz Covid-19 aşısı olmasına rağmen testleri pozitif çıktı. Tedavi altına aldık. Akciğer tutulumları olmasına rağmen basit bir grip gibi birçok hastalığın tek tedavisi olan semptomatik tedavi ile zatürreleri de 1 hafta içinde düzeldi. Türkiye’de biz tedavide en iyileriz. Her türlü ilaca ulaşabiliyoruz ve hastalara verebiliyoruz.Aşı hastalığı çok hafif geçirmenizi sağlayacak. Bunun sonuçlarını almaya başladık.”

 

Prof. Dr. Şevket Özkaya Covid-19 aşısının önemi hakkında da şu açıklamayı yaptı:

“65 yaş üstü olanlar aşılanmaya başlandığı ve 2 doz Covid-19 aşısı oldukları için onlarda ciddi olarak hastalık görülme oranı azaldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 60 yaş üzeri kişilerin aşı randevusu alarak aşı olabileceklerini söyledi. 60 yaş üzerindeki kişilerin de aşılanması ile azalma devam edecek. Çünkü hasta kriterimizi değiştiren tek durum aşı oldu. Samsun’un vaka sayısında bir numara olmasının çeşitli sebepleri var. Mutan virüs görülmesi de vaka sayısını artırdı. Samsun Karadeniz Bölgesi’nde sağlık üssü bir kent olduğu için bölgedeki illerden de çok fazla hasta ve hasta yakınları da geliyor. Bu durum vaka sayısında da artışa yol açıyor.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar