loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

KADIN HAKLARI PROJE ÇAĞRISI

İleti Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’nden geldi.

Dikkatini çekti.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği ve Institutfrançais Türkiye kadın-erkek eşitliği için ve kadına karşı şiddetle mücadele eden sivil toplum kuruluşlarını desteklemek amacıyla ilk kez proje çağrısında bulunuyor.

Kadın haklari proje çağrısi bu alanda çalışan tüm sivil toplum kuruluşlarına açık.

Fransa Büyükelçisi HervéMagro, kadın – erkek eşitliği konusunun Fransa’nın diplomatik önceliklerinden biri olduğunu hatırlatıyor.

Fransa’nın gelecek Temmuz ayında Paris’te devlet ve hükümet başkanlarının katılacağı Eşitlik Jenerasyon Forumu’na Meksika ile birlikte başkanlık edeceğini söylüyor.

Uluslararası sivil toplum kuruluşlarından 5.000 temsilcinin de zirveye katılacağını bildiriyor.

Zirve aynı zamanda kadın haklarına ilişkin bugüne kadar düzenlenmiş en büyük konferans olan Pekin Konferansı’nın 25. yılına denk geliyor.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi HervéMagro, Fransız Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı’nın sözcülüğünde ve feminist diplomasi çerçevesinde Fransa’nın çok oyunculu bir yaklaşımla sahada somut bir şekilde sorumluluk üstlenme arzusunda olduğuna işaret ediyor.

Kadın Hakları proje çağrısı Eşitlik Jenerasyon Forumu tarafından da ele alınacak 3 konuda yapılıyor:

1-Kadına karşı şiddetle mücadele.

2-Adalet, ekonomik haklar ve kadınların eğitime erişimi.

3-Öz bakım ürünlerine erişim dahil olmak üzere, cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile ilgili hakların korunması ve tanıtılması.

Proje çağrısı toplam 30 bin Avro’dan oluşan bir desteği içeriyor.

Jüri kararıyla belirlenecek üç ila altı proje en fazla 10 bin Avro kadar destek alacak. Proje çağrısına son başvuru tarihi 30 Nisan 2021.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar