loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

KAFA KORUYUCULAR

İtalya'nın kuzeyindeki Bolzano kentinde, yolda yürürken dahi cep telefonlarından kafasını kaldırmayanlar için sokak direklerine “kafa koruyucu” yastıklar yerleştirildi.

BBC News Türkçe muhabiri Övgü Pınar’ın İtalya’dan yaptığı“Cep telefonu bağımlıları için direklere kafa koruyucu tampon” başlıklı haberini okuyalım:

İtalya'nın kuzeyindeki Bolzano kentinde, yolda yürürken dahi cep telefonlarından kafasını kaldırmayanlar için sokak direklerine “kafa koruyucu”yastıklar yerleştirildi.

Cep telefonuna bakarak yürüyenlerin sokaklardaki elektrik ve tabela direklerine çarpma ihtimaline karşı yerleştirilen fuşya renkli “kafa koruyucu tamponlar”, yerel yönetim tarafından cep telefonlarının bilinçli kullanımını teşvik amacıyla kullanılıyor.

“Akıllı telefon” teriminden yola çıkılarak “Akıllı Kal”adı verilen projeyle hem gerçekten ekran bağımlılarının olası fiziksel zararlardan korunması hem de cep telefonlarının yaratabileceği risklere dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

Bolzano Özerk Yönetimi'nin “Akıllı Kal”kampanyasının tanıtımında şu ifadeler yer alıyor:

“Akıllı telefonlar bize her an her yerde olabileceğimiz hissini veriyor. Kendimizi hiper-bağlantılı, süper-bilgili ve her şeyden haberdar hissediyoruz.”

Müthiş!

Samsun’daki belediye başkan adayları da bu elin oğlunun hayata geçirdiği bu “Akıllı Kal” kampanyasına el atmalı.

Seçim bölgelerindeki projeleri arasına cep telefonuna bakarak yürüyenlerin direklere çarpma ihtimalini göz önünde bulundurarak “kafa koruyucu” yastıklar yerleştireceklerine dair sözler vermelidir!

Elin oğlunun bu akıllı projesi Samsun’da da hayata geçirilirse seçimdi-geçimdi derken aklı gidip gelenlerin akıllı kalmalarına olanak sağlamış olur.

Dalgın bir şekilde akıllı telefonla konuşarak yürürken kafa koruyucular sayesinde akılları başlarından gitmez!

Kafa koruyucular sayesinde yerinde kalır!

 

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar