loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

KAFALAR KARIŞTI

Biyokütle Enerji Santrali’nde kafaları karıştıracak gelişmeler yaşanıyor.

Mühürlenen santralde bir temizlik şirketi bayramda temizlik yaptı.

Santral inşa edilen arazi 15 yıl önce tarım arazisi dışına çıkarılarak bir kömür şirketi için ticarethaneye dönüştürülmüş!

Santralda, daha önce tarımsal alan vasfını kaybeden ve 2005 yılından beri eski bir kömür işletmesi olan ve zeminine de beton atılan yere kurulmuş!

Çarşamba ilçesinde yapılması planlanan Biyokütle Enerji Santral (BES) ünitesinin kurulacağı alanın 2006 yılında İskenderun merkezli Atakaş Şirketler Grubu’na ait Atakaş Tic. ve Nak. Ltd. Şti tarafından kömür eleme/paketleme ve depolama tesisi olarak inşa edilen ve tarım dışı amaçlı kullanılmasına izin verilmiş!

Atakaş şirketinin tesisin kapladığı 3.2675 ha arazinin kömür depolama, eleme, paketleme ve satış yeri olarak yaptığı başvuruya Samsun Valiliğinin Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne yazdığı “Tarım dışı amaçlı arazi kullanımı” konulu yazı ile Toprak Koruma Projesi’nin uygulanması koşuluyla tarım dışı kullanılması için uygun görüş bildirmiş!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Santral ünitesinin kurulacağı alamın önceden kömür eleme/paketleme ve depolama tesisi olarak inşa edildiği, söz konusu parsellerin köy yerleşik alanı sınırları içerisinde kalması sebebiyle 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu kapsamında yapılacak bir işlem bulunmadığı” görüşünü savunarak “ÇED Gerekli Değildir” kararı vermiş!

Özetlemek gerekirse, Çarşamba’da Oltan Köleoğlu Enerji (OKE) tarafından Eğercili mahallesinde inşa edilmeye başlanan Biyokütle Enerji Santrali arazisi 2006 yılında tarım arazisi dışına çıkarılıp ve kömür depolama, eleme, paketleme ve satış yeri olarak ticarethaneye dönüştürülmüş!

Minare kılıfına uydurulmuş olacak ki; mahkeme kararları nedeniyle içi Çarşamba Belediyesi, dış ana kapısı da jandarma tarafından mühürlenen santralın mühürlü olmayan küçük kapıdan içeri giren bir temizlik şirketi elemanları Ramazan Bayramı’nda temizlik yaptı.

6-7 kişiden oluşan şirket elemanları küçük kapıdan içeri girişleri santral çevresini kontrol altında tutan mahalle halkı tarafından görüntülendi.

Çarşamba Çevre ve Çiftçi Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Deniz, “Mühürlenmiş inşaatta neyin temizliği yapılıyor anlayamadık” dedi.

Mimarlar Odası Başkanı Memişoğlu da “Tarım arazisi değildir denilen şey, tesisin satın alınan parselin daha önce tarım dışı kullanılıyor olmasıdır. Bu gerekçe kabul edilebilir bir şey değil” sözleriyle tepki gösterdi.

Geriye kafaları karıştıran gelişmeleri takip etmek kaldı.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar