loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

‘KAĞIT’ VE ‘DİJİTAL’ DÖNEM

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Onur Kurulu Başkanı Altan Öymen’e göre basın özgürlüğü ile demokrasi birbirinin ayrılmaz parçası.

Gazeteciler özgürlüğü kendileri için değil, halkın, seçmenlerin ülkede ve dünyada olup biteni öğrenmeye, anlamaya ihtiyaçları, hakları olduğu için istiyor.

Altan Öymen, “kağıt” dönemi ile “dijital” dönem arasında başlayan savaşı da şöyle yorumluyor:

Gazeteciliğe ihtiyaç sürüyor. Uzun yıllardır ‘kağıt dönemi bitecek, kitaplar bitecek her şey dijital olacak’ deniliyordu ama olmadı. Aksine kitapların sayısı artıyor.”

Bir başka saptaması da şöyle oluyor Öymen’in:

“Gazetecilikte sorunlar var. 10 gazete aynı gün, aynı başlıkla çıkıyor.  Birbirinin aynı olan haberleri görmeye insan tahammül edemiyor. Bunun böyle gitmesi mümkün değil. Bu ülkenin insanları demokrasiyi sevdiler. Halkın bir tahammül sınırı var. O sınır aşılırsa iktidarlar başarısız oluyor. İstanbul seçimleri bunun örneğidir. Yaşadığımız süreç normal bir süreç değil. Demokraside iniş çıkışlar olsa da normalleşeceğimizi, gazetecilerin görevlerini daha rahat yapacağını düşünüyorum. Basın ve demokrasi birbirinden ayrılmaz.”

Altan Öymen, gazetecilerle iktidarların yaşadığı sorunlar açısından dünü ve bugünü şu sözlerle kıyaslıyor:

“Geçmişte gazetecinin mahkeme süreci tamamlanır, hapis cezası kesinleştikten sonra gazeteci aranır, söylenirdi. Sabah saat 05.00’de kimse evinden alınmazdı. Günümüzde soruşturma sürecinde cezaevine atılan, altı yıl yatan gazeteciler oldu. Sonra suçsuz oldukları anlaşıldı. Yine bu dönemde birçok gazetecinin davasıyla ilgili sahte deliller yerleştirildiğini sonradan mahkemeler açıkladı. Bunlar en çok dikkatimi çeken farklar.”

İletişim fakültesi gençlerine de öğütleri var Öymen’in:

“Gazetecilik mesleğinden vazgeçmeyin. Gazetecilik mesleği dünyanın en iyi mesleğidir. Yaşadığımız dönemden tedirgin olmayın, bunlar geçecek. Gazetecilik yaparken insanın canı sıkılmaz, her şeyi, herkesten önce öğrenirsiniz, Türkiye’yi görür, Dünyayı görür, öğrenirsiniz. Bu mesleği çok severek yaptığım için başka hobim olsun diye düşünmedim, zaten çok sevdiğim işi yapıyorum.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar