loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR

Resmi internet sitesinde “Kullandığınız su hangisidir” diye sorarak anket yapan SASKİ Genel Müdürlüğü de, yaptığı toplantılarda masaya konulan sulardan da anlaşılacağı üzere “Pet Şişe” kullanıyor.

Vatandaşların şehir şebeke suyu kullanıp kullanmadığını saptamak amacıyla “Kullandığınız Su Hangisidir?” konulu anket yapan ve “Pet Şişe”, “Damacana”, “Kuyu Suyu”, “Şebeke Suyu” sorularını yönelten SASKİ Genel Müdürlüğü, üst düzey yöneticilerle SASKİ binasında yapılan toplantılarda (Bazı toplantılara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de katılıyor) masalara konulan “Pet Şişe” ile dikkat çekiyor.

Bu arada Samsun İl Sağlık Müdürlüğü de son günlerde Samsun’da içme ve kullanma suları hakkında yazılı ve görsel basında yer alan haberler üzerine sessizliğini bozdu.

İl Sağlık Müdürlüğü, Samsun’un dört merkez ilçesi olan İlkadım, Atakum, Canik ve Tekkeköy ilçelerinin içme kullanma su temininin Selahattin Erener Arıtma Tesisinden sağlandığını belirterek, Ocak ve Şubat aylarında merkez ilçelerden alınan numunelerde mevzuat değerinin hafif üzerinde A1 (alüminyum) yüksekliklerinin saptandığını bildirdi.

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü yaptığı yazlı açıklamasındaönce 2019 yılından örnekler verdi. İl Müdürlüğü 2019 yılında merkez ilçelere ait A1 (alüminyum) değerlerinin mevzuat sınırları içinde saptandığını bildirerek şu ifadelere yer verdi:

“Müdürlüğümüzce ilimizde tüm içme kullanma suları ‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik’ gereğince; fiziksel, mikrobiyolojik ve kimyasal parametreler açısından periyodik olarak kontrol edilmektedir.  İlimizde 1228 noktadan kontrol ve denetim izleme amaçlı içme kullanma su numuneleri alınmakta ve Müdürlüğümüze bağlı Halk Sağlığı Laboratuvarımızda çalışılmaktadır. İl Sağlık Müdürlüğü ve SASKİ Genel Müdürlüğü tarafından kullanılan Coğrafi Bilgi Sistemi kullanılarak alınan numunelere ait analiz sonuçları izlenmektedir. Mevzuat değerlerinin aşıldığı durumlarda İl Sağlık Müdürlüğümüz ve İlçe Sağlık Müdürlüklerimizce SASKİ Genel Müdürlüğü ve İlçe SASKİ Şube Müdürlüklerine gerekli bildirimler ve uyarılar yapılmakta, şayet uygunsuzluk varsa, düzeltilene kadar numune takiplerine devam edilmektedir. 2019 yılında merkez ilçelere ait Al değerleri mevzuat sınırları içinde tespit edilmiştir.”

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü 2020 yılı Ocak ve Şubat aylarında ise559 kontrol ve 78 denetim izleme numunesi alındığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“İlimiz dört merkez ilçesinin (İlkadım, Atakum, Canik ve Tekkeköy) içme kullanma su temini Selahattin Ereren Arıtma tesisinden sağlanmaktadır.  Ocak ayında merkez ilçelerden alınan numunelerde mevzuat değerinin hafif üzerinde Al (Alüminyum) yükseklikleri tespit edilmiş olup, konu ile ilgili gerekli bilgilendirme ve uyarılar SASKİ Genel Müdürlüğüne yapılmıştır. Periyodik olarak dört merkez ilçede Al parametresine yönelik takip numuneleri müdürlüğümüzce alınmaya devam edilmektedir.

Sonuç itibariyle; SASKİ Genel Müdürlüğünün yapmakta olduğu çalışmalar Müdürlüğümüzce yakından takip edilmekte ve ilgili kurumlar tarafından konuya azami hassasiyet gösterilerek çalışmalar yürütülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar