loading...
Samsun
DOLAR8.3987
EURO9.9872
ALTIN489.13
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

KARTOPU GİBİYİZ

Nereye doğru gidiyoruz diye bir soru sorulunca aklıma hemen cevap olarak bir tek kelime geliyor; Uçuruma gidiyoruz.
Çünkü üretmiyor sadece tüketiyoruz. Tüketimin büyüğü ise Ankara’daki saray tarafından yapılıyor. Saraya ayak uyduran AK Parti’nin belediyeleri ve bakanlıkları da üretme yerine tüketime yöneliyor.

Bunu ben söylemiyorum devletin kurumları rakamlarla ortaya koyuyor.
İşte gerçekler: Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 938 bin kişi artarak 4 milyon 253 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2,8 puanlık artış ile ,0 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 3,2 puanlık artış ile ,3 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 5,4 puanlık artış ile $,8 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 2,9 puanlık artış ile ,3 olarak gerçekleşti.
Durum ortada, rakamları devlet kendisi açıklıyor. Vatandaş olarak bazıları da “Türkiye Uçuyor” diye yaygara yapıyor.
Türkiye uçmuyor uçurumdan aşağıya düşmüş ekonomik olarak çakılmış durumda görünüyor. Bazıları da “boş ver bunları itibarımız artıyor” diye kendilerini avutuyor, aldatmacalara kanıyor.
Söylenenlere siyaseten kananlara bir soru: 20 yıl önce mi daha kolay ürün bulup alabiliyordunuz şimdi mi? Soruya cevap vermek de istemiyorsunuz değil mi?
Hastaneler özelleştirilmiş, okullar özelleştirilmiş, gariban daha çok garipleşiyor, emekli yarını bırakmış bugünü nasıl geçireceğinin düşmüş. Birileri saraylarda otururken, geldikleri yerleri unutmuş durumda vatandaşa yukarıdan bakıyor.
Üreten yok tüketen çok. Vatandaşın bütçe açığı kartopu gibi büyüyor. Devletin bütçe açığı da aynı durumda, sadece satıyor. Hükümet ve günü geçirmeye bakıyor.
Tek dert saraydaki koltuktan kaldırılmamak, ancak yolun sonu görünüyor, bu nedenledir ki iktidar partisinde homurdanmalar başlamış, bölünmenin ucu görünüyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar