loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Kartvizit STK’cılığı mı, İcraat STK’cılığı mı?

Vitrin ne kadar gösterişli olursa olsun, sonuçta satılan bir mal yoksa, boşa gider.  Satılan malın kalitesi, devamlılığı, yenilenerek geliştirilmesi vb. işlemlerle de, sürekli olarak canlı tutulması gerekir. Salgın nedeniyle biraz gecikmeli de olsa,  STK’larımız genel kurullarını yaptı ve yeni yönetimleri seçtiler.  Görev dağılımları yapıldı ve boy boy ilanlarla da duyuruldu. Gayet güzel… Mutlu olduk.

Şimdi iş yapma zamanıdır; ilk dönemlerde bir avuç insanla yapılan etkinlikler, zaman ilerledikçe, nedense yapılamaz oldu. İstanbul’da yüzlerce dernek, 12 federasyon ve bir konfederasyon oldu; ama, iki bin yılı öncesinde yapılan etkinlikler dahi yapılamaz duruma gelindi.  Bunun sonucu olarak ne bir seçilmişimiz ve ne de bir ağırlığımız var. Kısaca İstanbul’da yok hükmündeyiz. Güç, etkinlikle ortaya konulur, amacı hedefi olan planlamalarla netice alınır,  yoksa bol keseden dağıtılan kartvizitlerle olmaz/olamaz.

Önceki yıllarda, neler yapıldı…

İstanbul’da 1990’lı yıllarda bir araya gelip kurumsal birliğimizi sağlamış ve 1997 yılında İstanbul’un geneline hitap eden ilk etkinlikleri yapmaya başlamıştık. Bu anlamda, 1997 yılında gerçekleştirdiğimiz, ilk etkinliklerimiz; 16 Mayıs Şişli Atatürk Evi’nden çıkış ve Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa Vapur İskelesi’nden temsili Samsun’a hareket, 17 Mayıs Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde konser, Bakırköy’de 19 Mayıs haftası etkinlikleri, 18 Ağustos Gülhane’de ilk “Büyük Samsun Buluşması” olmuştu.

Biz İstanbul’da yaşayan, Samsun’da yaşayan ve yurt sathında ve de dünyada yaşayan bütün Samsunlular; Samsun’un geçmişinin temsilcileriyiz, bu kültürün taşıyıcılarıyız. İstanbul Samsunluları olarak; 1997 yılından bu yana İstanbul’da kurumsal anlamda etkinlikler ile bu kültürü yaşatmaya çalıştık. Bu çerçevede; her yıl yaz aylarında “Büyük Samsun Buluşmaları”, her 16-19 Mayıs’ta M. Kemal Paşa’nın 1919’da yurdu kurtarmak üzere; İstanbul’dan Samsun’a hareket edişini temsili olarak canlandırdık.

KurtaranSamsun…

Her yıl ocak- şubat aylarında, Samsun’un değerleri; Neyzen Tevfik ve Yaşar Doğu anma programları ile kasım-aralık aylarında Samsun’un kültürü, turizmi ve ekonomisinin konuşulduğu söyleşiler, konferanslar düzenledik.

Bu yıllarda, diğer iller de genel olarak “kurtuluş günleri” kutlamaları yapıyorlardı. Bir baktık ki, Samsun’un kutlamasını yapacağımız bir kurtuluş günü yok. Çünkü, Samsun Kurtaran şehirdi, yani KurtaranSamsun’du…

Dünya Rekoru Bayrak Samsun’da…

2004 yılında, 16-19 Mayıs’ın 85. Yılı dolayısıyla İstanbul Samsunluları ve Dernekleri Birliği’nin İstanbul’da, Samsun derneklerinin ve İstanbulluların yoğun katılımıyla gerçekleştirdiği anma etkinliklerinden sonra, dönemin Şişli Belediye Başkanımız sayın Mustafa SARIGÜL tarafından yaptırılmış bulunan 3600 metrelik Dünya Rekoru Bayrak eşliğinde, iki bin kişilik bir kalabalık ile 18 mayıs akşamı İstanbul’dan hareket ederek, 19 Mayıs sabahı Samsun’da olduk ve 19 Mayıs kutlamaları ile birlikte Rekor Bayrağın Samsun Valisi sayın Mustafa DEMİR’e tesliminde hazır bulunmanın onurunu yaşadık.

Makale Yorumları

  • Osman can02-05-2021 11:22

    Remzi kozal samsun sevdalısı,hemde Kabataşlı

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar