loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

KATKI SUNMAK ADINA

Bilim insanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, bir televizyon kanalında katıldığı canlı yayında ortaya attığı iddiayla Samsun'u karıştırdı.

CNN Türk’te canlı olarak yayınlanan “Akıl Çemberi” adlı programın konuğu olan bilim insanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, Samsun ile ilgili korkunç bir iddia ortaya attı.

Prof. Dr. Çetiner, “Samsun’da süper bir bulaştırıcı vardı mesela hani detaylarını söylemeyeyim ama” dedikten sonra moderatör Başak Şengül“Nerede?” diye sordu:

“İst…Türkiye’de. Dedesi umreden geliyor, ondan kapıyor. Bir büyük market, şeyde alışveriş merkezinde çok işlek bir hamburgecide çalışıyor çocuk. Ve onlarca insanı enfekte etti.” dedi,

Bilim insanının “Samsun” ile başlayan, sonra tam söyleyemediği “İst…Türkiye’de” diye ifade etmeye çalıştığı sözleri Samsun’da ve Samsun dışında yaşayan Samsunlular arasında panik havası yarattı.

Sosyal medyadaki paylaşımlar çığ gibi büyüdü!

Sonunda Samsun Valisi Osman Kaymak şu açıklamayı yaptı:

“Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde yayınlanan ‘Samsun’da süper bulaştırıcı var’ başlıklı haber doğru değildir. İlimizde böyle bir durum yaşanmamıştır. Ülkemizin içinden geçtiği bu hassas dönemde lütfen resmi kurumlar tarafından yapılmayan açıklamalara itibar etmeyelim.”

Ardından bir ses kaydı Koronavirüs gibi hızla yayıldı.

Dinleyenler arasında paniğe yol açtı.

Derken halkı rahatlatan ikinci bir açıklama yine Samsun Valisi Osman Kaymak’tan geldi:

“Sosyal medyada Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi ile ilgili tamamen yalan ve gerçek dışı bir ses kaydı dolanmaktadır. Bu kaydı yayanlar hakkında adli tahkikat başlatılmıştır. Lütfen bu tür haberlere itibar etmeyiniz!”

Sokak tehlikeli, ev de tehlikeli gibi olmaya başladı.

Konu Koronavirüs ile başladı, devam edelim.

Geride bıraktığımız hafta sonu Samsun Valisi Osman Kaymak’ın başkanlığında İl Hıfzıssıhha Kurulu, İl İdare Kurulu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile Korona virüsle mücadele için oluşturulan Pandemi Kurulu toplantıları gerçekleştirildi.

Korona virüse karşı alınacak önlemler ile ilgili gündem maddeleri görüşüldü.

Pandemi Kurulu’nda da Samsun’da alınacak ilave önlemler ile ilerleyen süreçte takip edilecek uygulamalar değerlendirildi.

Ülkemizde de olağanüstü bir durum yaşanırken Pandemi Kurulu’na Samsun Tabip Odası, Samsun Diş Hekimleri Odası, Samsun Eczacı Odası başkanları ile tecrübeli hekimlerin de “katkı sunmak adına” alınmalarının yararlı olacağını düşünüyorum.

Ne demiş atalarımız:

Her işin başı sağlık!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar