loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Kentsel dönüşüm ağır gidiyor

1999 depreminden bu yana kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Ancak bütün enerjimiz ve gücümüz ile adımlarımızı atamadığımız için istenen noktaya varabilmiş değiliz. Uygulama çalışmaları ile ilgili özellikle gecekonduların dönüştürülmesi konusunda bazı konulara dikkat çekmek istiyorum:

  • Gecekonduculara ev verilmesi güzel bir adım olmakla beraber, aynı durumda olup gecekondu dahi yapamamış dar gelirli insanlarımız için de bir çare düşünülmesi gerekmektedir
  • Gecekondu tarifindeki, derme çatma bina yerine apartman dikenler, mağazalar, iş yerleri, bürolar, fabrikalar, vb. binalar inşa edenler, dönümlerce arazileri işgal edenler var. Bu kişiler öyle bir daireye razı olmamaktadırlar.
  • Birçok gecekondu,  sahiplerince kiraya verilmiştir. Gecekondu sahibine daire verilirken, son derece mağdur durumdaki gecekondu kiracısına daha da mağdur olmaya devam etmektedir
  • Bu ve benzer durumları da dikkate alan çözümler mutlaka üretilebilmelidir.

 

Gecekonduları dönüştürmeli, geçmişi korumalıyız

Her şeye rağmen, gecekondu alanlarının Kentsel Dönüşüm Projeleri ile sağlıklı bir kent yapısına kavuşturulmasının  çok önemli bir adım olduğunun altını çizmeliyim. Yine yeni yerleşim alanlarının oluşturulması ve şehrin belli bölümlerinin daha sağlam ve sağlıklı bölgelere taşınması da depreme hazırlıklı olmak adına ve de çağdaş bir şehir dokusuna kavuşmak adına önemli adımlar atıldığını görmekteyiz.

 

Bütün bunların yanında eski şehir dokusunu korumak ve güzelleştirmek de  çağdaş ve geçmiş ile gelecek arasında köprü kurabilen bir kent görünümü için son derece önemlidir.

Dönüşüm ve yenileme projeleri bir fırsattır

Geleceğe ümitle ve güvenle bakmak için her zaman yeni projeler üretmek ve bunları uygulamaya almak zorundayız..  Hayattan bir amacı olmayan kişiye, hayat işkence gibi gelir. Gelecekten beklentisi, ümidi olmayan ne bir insan ve ne de toplumun huzur ve güven içinde yaşaması mümkün değildir.

 

Gelecek için her zaman iyi şeyler ümit etmek ve beklemek gerekir. Ama yalnızca yan gelip yattığımız yerde de olmaz; hiç olmazsa fikir jimnastiği yapmak, projeler hazırlamak lazımdır. Yarın önümüze çıkacak fırsatları değerlendirmek için, hazırlıklı olmalıyız. Belki de hazırlayacağımız projeler önümüze fırsatlar çıkaracaktır…

 

Tabiî ki yalnızca gecekonduları dönüştürmek yeterli olmamaktadır. Sağlıksız şehirleşme ürünü her türlü binanın yenilenmesi geleceğe güvenle bakabilmemiz için çok önemlidir.

Diğer taraftan, şehirlerimizin daha yaşanabilir bir özelliğe sahip olmaları için kentsel dönüşümün önemli fırsat olduğunu da kabul etmeliyiz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar