loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

KESER DÖNER, SAP DÖNER

Eski CHP Atakum Belediyesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Tüfek, Atakum Belediyesi’nin 2014-2019 yılları arasındaki gelir-gider tablosunu mercek altına alarak bazı açıklamalarda bulundu.

Mustafa Tüfek; Atakum Belediyesi önceki yönetimden 34 milyon borçla almış bulunduğu belediyeyi 134 milyonla yeni yönetime devrettiğini, toplam ödenen faizin 2019 yılının ilk üç ayı dahil 22.5 milyon lira olduğunu söyledi. Temsil-Ağırlama giderlerine dikkat çeken Tüfek, 2019 yılının ilk üç ayı dahil olmak üzere 19.4 milyon olduğuna dikkat çekti. Mustafa Tüfek; Atakum Belediyesinin CHP’li meclis üyelerine de şöyle seslendi:

“Büyükşehir Belediyesi’nin 715 milyonluk gelir bütçesi içinde 6.5 milyonluk temsil ağırlama giderini soruyorsunuz da, toplam 2017 yılı geliri 121 milyon olan Atakum Belediyesi yönetimine 2017 yılı içinde nasıl 6.5 milyon, 2019’un ilk üç ayında 1.2 milyon temsil ağırlama giderini nasıl yaptınız sorusunu sormuyorsunuz.”

Belediye Meclisine getirilen bir teklif ile yeni bir şirket kurulması veya mevcut bir şirketin devralınması teşebbüsünde bulunulduğunu ve mevcut meclis üyelerinin oy birliği ile teklifin gündeme alındığını söyleyen Tüfek; şöyle bir değerlendirme yaptı:

“Şirketin teslim alındığı tarih itibariyle borcu açıklandığı gibi 45 değil 24 milyonmuş.

Ancak şirket öyle batırılmış ki, yeni şirket kurulma önergesine önceki mecliste olup biz CHP grubunun ‘Bu şirket batıyor, gelin müfettiş isteyelim ya da bağımsız denetçi isteyelim’ önerimize ret oyu veren o dönem AKP’de ve MHP’de yer alan arkadaşlarımız bu dönemdeki önergeye itirazsız kabul oyu vermişlerdir. Şirketin batışını kamuoyuna gündeme getirdiğimiz basın açıklaması sonrası o dönem Belediye Başkanı İshak Taşçı, yine o CHP Atakum İlçe Başkanı Cemil Deveci’yi kastederek, ‘Birileri sayın başkanı yanıltıyorlar, şirketin her türlü işlemi yasaldır, hiçbir sorun yoktur’ diye demeçler veriyor ve bu bilgilerin nasıl ele geçirildiği konusunda ben suçluyorlardı. Keser döndü, sap döndü. Bugün yeni yönetimin bu şirketin bütün hesaplarını kamuoyuyla paylaşma zorunluluğu vardır. Yeni şirket kuruyoruz açıklaması yeterli değildir.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar