loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

KESİM ALANI

Samsun’da sosyal medya üzerinden örgütlenen çevreciler, Kavak’ın Başalan Köyü’ne giderek Kanadalı madencilik firmasının Şahin Dağları’nda 6 ayrı ruhsat alarak yaklaşık 12 bin hektar alanda altın madeni aramak için çalışma yapacağı altın madeni arama çalışmaları nedeniyle yurttaşları bilgilendirdi.

Samsun Orman İşletme Müdürlüğü tarafından “seyretme” adı altında açılan yolların “seyretme” olmadığı, iş makinelerinin geçebilmesi için ağaç katliamı yaptığı anlatıldı.

Orman İşletme Müdürlüğü tarafından dikilen “Dikkat kesim alanı girmek yasaktır” yazılı tabelaların yol kenarlarına stok edilen ağaçların gerçeğin bir kanıtı olduğu söyledi.

Samsun’dan Başalan Köyü’ne giden doğaseverler, yurttaşlara Kaz dağlarında ve Fatsa’nın dağlarında siyanürle altın aramak için yapılan talan ve doğa katliamından örnekler verdi.

Havza ve Kavak arasındaki Şahin Dağlarında devlet teşvikiyle altın ve maden arandığı,

Hükümetin ÇED raporuna gerek yok diyerek, bu konuyla ilgili meslek kuruluşlarının, o bölgede yaşayan vatandaşların görüşlerini almadığı belirtildi.

Toprağı, yeraltı sularını ve buharlaşmayla havayı etkileyecek olan siyanürün verdiği zararın Samsun’dan Merzifon’a kadar çok büyük alanı kapsayacağı bildirildi.

Doğaseverler, maden aranmasına karşı olmadıklarını, ancak kimyasal yollarla doğanın tahrip edilmesine ve ekosistemin bozulmasına karşı çıktıklarını ifade ettiler.

Enerjinin alternatifinin her zaman bulunabileceğini ama temiz toprak, su ve havanın alternatifinin olmadığını söyleyen doğaseverler; “Bu topraklara ihanet edenlere karşı, topraklarına sahip çıkacak, kuru laf etmeyecek, ihaneti de affetmeyecek vatandaşlarımızın bu davada bundan sonrada bize destek vermesini bekliyoruz.” dediler.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar