loading...
Samsun
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
ALPARSLAN ÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

Mail: cepnialpaslan@gmail.com

KHK’LILAR

15 Temmuz FETÖ darbe girişimi ülkemize çok pahalıya mal oldu .İçine sirayet ettiği tüm kurumları ahtapot gibi saran bu yapı, toplumu ve devleti büyük oranda tahrip etti. Bugün o kurumlar hala kendine gelebilmiş değiller. Kiminde güvensizlik, kiminde laçkalık, yıpranmışlık hala giderilebilmiş değil. Devlet kurumlarının kendine gelebilmesi biraz daha zaman alacak. Ülkemiz insan malzemesi bakımından zengindir, bunu da atlatacaktır.

“Darbe Girişimi” nden sonra ” Olağanüstü Hal” ilan edilmiş bu dönemde pek çok Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkartılmıştı. Bu KHK’larla 150 bine yakın kamu çalışanı işten atılmıştı. İşten atılan kamu çalışanlarından FETÖ terör örgütü ile bağlantısı olduğu tespit edilen, yargı kararları sonucu ilişkisi kanıtlananların dışında, bunlarla hiçbir ilişkisi olmadan aynı torbaya sokularak kamudan ihraç edilen masum insanlar da var.Bu insanlar, amirlerin iftiraları veya kim tarafından tutulduğu belli olmayan gizli raporlara dayanılarak işlerinden atılmışlar. Kimi evini, arabasını satmış ;kimi eşinden ayrılmış, yuvası dağılmış; zor durumda yıllardır mağduriyetlerinin giderilmesi için çabalayıp duruyorlar.

Tanıdığım KHK mağduru insanlar var. Hepsinin suçsuz olduğuna adım gibi eminim! Birlikte çalıştığımız bir öğretmen bylock nedeniyle tutuklandığında, ”O Fetöcü olmayacak kadar akıllı ve kişilikli biridir” demiştim. İki çocuğu sınavlara hazırlanıyordu, eşi ev hanımıydı. Yaklaşık bir yıl tutuklu kaldıktan sonra masum olduğu anlaşıldı ve çıkıp görevine döndü. Yaşadıkları travmayı elbette en iyi onlar bilir; ama o durumda olan binlerce masum insan var…

İşini kaybeden bu insanlar için sendikalardan sadece KESK ve EĞİTİMSEN’in büyük çaba sarf ettiğini görüyor ve takdir ediyorum ;ama, diğerlerinin  sessizliğini anlamakta da doğrusu zorluk çekiyorum.

Bu arada AİHM de  KHK’lı mağdurların lehine ilk kararını geçen Aralık ayında açıkladı.

İşten haksız yere atılanların durumlarını incelemek için kurulan  Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu, şimdiye kadarki başvurulardan 110 bin 250’sini karara bağladı, 12 bin 680’ini kabul etti.

 Adalet er ya da geç tecelli eder elbette, ama, geç kalmış adalet de adalet değildir, diye güzel bir sözümüz de var.

Terörle ilişkisi olmayan KHK ile işten atılmış suçsuz insanların durumuna yerellerdeki amirlerinin karar vermesinin de yolu açılmış  durumda. Yani yerellerdeki amirler de bu kişilerin işe dönebilmesi için karar verebilecekler. Durumları incelenmek üzere  önlerine geldiğinde, onların ellerini vicdanlarına koyarak karar vermelerini, inisiyatif almalarını ve bu insanlarımızın mağduriyetlerine son vermelerini kendilerinden eski bir kamu çalışanı olarak istirham ediyorum.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar