loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

KİMSE YUNUSLARI AVLAYAMAZ

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kocabaş, 1970'li yıllardan beri uluslararası anlaşmalar gereği avlanması yasak olan yunusların Karadenizli balıkçıların ağlarını parçalayarak zarar verdiğini söyleyerek kontrollü bir şekilde avlanmasına izin verilmesini istemişti.

Bu köşede salı günü yayınlanan “Yunusları Avlayalım” başlıklı yazımda tepkimi “Aşırı avlanma balığı bitirmesine rağmen balıkçılar nedense “denizde balık bitmez” görüşünü savunmaya devam ediyor. (…) Çözümü 50 yıl öncesine göre aramak yerine, aşırı avcılığın önüne geçmek için daha sert tedbirler almak gerekiyor.” diyerek göstermiştim.

KTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kocabaş’ın “yunusları avlayalım” önerisine İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Arda M. Tonay doğada hamsinin azalmasının cezasının yunuslara kesilemeyeceğini belirterek, “Denizde balık stoklarının azalmasının asıl nedeni insan kaynaklarıdır. Yunuslar deniz ekosisteminin önemli bir parçasıdır. Kimse yunusları avlayamaz” sözleri ile tepki gösterdi.

Tonay, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası antlaşmalara göre 1983'den beri yunusların koruma altında olduğunu anımsattı.

Yunusların 70 kilogram balık yediğinin yanlış bir bilgi olduğunun altını çizen Doç. Dr. Tonay, şu bilgiyi verdi:

“Yunus deniz ekosisteminin bir parçası olduğu için tabi ki balık yiyecek. Yunuslar ağırlıklarını yüzde 2 ila 5 arasında balık yerler, o da bulursa. 40 metre bir balıkçı teknesinin bir seferde 50-60 ton hamsi avladığı düşünülürse, yunusun midesindeki balığa göz dikmek ayıptır, akla ve sağduyuya aykırıdır. Hamsi balığının azalmasının sebebi olarak yunusların hedef gösterilmesi kabul edilemez.”

Doğru söz alkışlanır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar