loading...
Samsun
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

KİRLİ HAVAYA ALIŞKINIZ

Samsun’da malum santralin yapılıp yapılmaması tartışıla dursun inşaat başlamış bile. Bu bir, istense de istenmese de yapılıyor demek ki, artık sözü babalar söylediyse vatandaşı haliyle kimse dinlemez. Maden santral yapılacak başka yönlere kanalize olmak gerekiyor.
Soru şu olmalı: İnsan sağlığına zarar verecek mi, verecekse hangi ölçüde olacak bu zarar?
Samsun'un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi'nde inşaatı başlanan Biokütle Enerji Santrali ve Çınarlık'ta kurulması planlanan ikinci santral için Ayvacık İlçesi'nde Ziraat Odası Başkanlığı'nın öncülüğünde 'Santrale Hayır' imza kampanyası başlatıldı.
Terme'de geçtiğimiz hafta başlayan ve Ayvacık'ta devam eden imza kampanyası Çarşamba ve Salıpazarı'nda da düzenlenecekmiş. İmzalarda santraller kesin olarak reddedilecekmiş.
Samsun ve ilçelerinde bu film daha önce de vizyona girmiş, halk günleri düzenlenmiş “istemezük” kelimesi yaygın bir şekilde kullanılmış ancak sonunda OMV santrali kurmuştu. O günlerde yapılan gösteriler unutuldu, yoldan geçenler gece de gündüz de tüten bacaları görüyor. Peki, o santralden çıkan dumanlar veya şimdi Çarşamba’da yapımına başlananlar Samsun Organize Sanayinde bulunan Azot ve Bakır fabrikaları kadar çevreye ve insan sağlığına zarar verecek mi?
Hava ve çevre felaketini gözler önüne serecek bir fotoğrafı sizlerle paylaşıyorum. Bu fotoğraf gecen hafta sonu Samsuspor karşılaşmasını izlemeye gidenlerin dönüşte yanından geçtikleri belki dikkat ettikleri belki de görmeden geçip gittikleri bir durum.
Samsun’da hava kirlenecekmiş, Samsun’da zaten havanın kirlendiğini bilmeyen yok ki, Çarşamba ovasının günden güne veriminin düştüğünü görmeyen yok ki, ha bir eksik ha bir fazla zaten alıştık bu şehirde kirli hava solumaya…
Samsun’da iki üniversite var, bilim adamları bu konuda neden sessiz kalıyor, Valilikten ve bölgedeki Kaymakamlıklardan neden ses çıkmıyor?

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar