loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Kurtaran Şehir Samsun

Her şehrin kendisine has hikayeleri, menkıbeleri, efsaneleri, güzellikleri,  önemli günleri ve değerleri vardır. Samsun şehri de tarihi derinliği olan ve çok önemli olaylara şahitlik etmiş bir şehrimizdir. Samsun şehir merkezinin 14 km kadar doğusunda bulunan günümüzden 600 bin yıl öncesine dayanan yerleşimlerden bu yana bölge iskan edilmektedir ki, Tekkeköy  yerleşimleri  Anadolu’da bilinebilen en eski dört yerleşimden birisidir.

Ediz HUN ile Samsun’da Turizm Konferansı

1998 yılı nisan ayı idi. O zaman Samsun İl Turizm Müdürü olan Yüksel Ünal hanım efendi beni aradı ve 25 nisanda başlayacak turizm haftası için tanınmış bir konuşmacının Samsun’a getirilmesini istedi.  Birkaç isim üzerinde konuştuk ve Ediz HUN’un iyi bir seçim olacağı kanaatine vardık. Ediz HUN henüz o tarihlerde siyasete girmemiş zirvede bir sanatçı idi. Kendisi ile görüştüm ve 25 Nisan 1998 günü Samsun’da turizm haftası açılışında bir konferans vermesi konusunu karara bağladık.

25 Nisan 1998  günü Ediz HUN ile birlikte Samsun’da idik. Kültür Merkezi Konferans salonu tıklım tıklım dolu idi. Samsun bürokrasisi, birim müdürleri, garnizon komutanı, yeni atanan vali Metin İlyas Aksoy herkes salonda idi. Konferans öncesi kısa kısa konuşmalar yapılıyordu. Beni de, İstanbul Samsunluları ve Dernekleri Birliği Genel Başkanı olarak kısa bir selamlama konuşması için kürsüye davet ettiler.

Kurtaran Samsun

“Türkiye’de her şehir bir kurtuluş günü kutluyor. Samsunlular olarak bizlerin kutlayacağımız bir kurtuluş günümüz yoktur.  Çünkü Samsun Kurtaran şehirdir ve Kurtaran Şehrin kurtuluş günü olmaz.” Dedim.  Bütün  salon ayağa kalktı ve bir alkış tufanı koptu.  Vali Metin İlyas Aksoy yerinden fırladı gelip alnımdan öptü. Bu konuşmadan sonra; Samsun’un Kurtaran şehir olarak anılması konusunda o dönem bazı çalışmalar yapıldı ancak bir sonuç olmadı.

Malum, bazı illerimiz Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa gibi alametifarikaları ile anılırlar. Samsun için alametifarika kurtaran şehir olmasıdır. “Kurtaran Samsun” olarak anılması çok anlamlı ve yerinde bir adım olacaktır. Birçok yerde özelliklede İstanbul’da “kurtaran şehir, kurtaran şehrin evlatları vb” ibareler çokça kullanılıyor.

Büyük Samsun Buluşmaları

1990’lı yıllarda başlattığımız İstanbul’daki Samsunluların ve Samsun hemşeri derneklerinin bir araya getirilmesi çalışmaları önce “Samsunlular Birliği” adı altında başlatılmış ancak daha sonra “İstanbul Samsunluları ve Dernekleri Birliği” adı altında çalışmalara devam edilmişti.  Amaç İstanbul’daki hemşerilerimizin birliğini sağlamak ve daha etkili hale getirmekti.  Bu çalışmalar, 1997 yılında Kartal’da ve Şişli-Beşiktaş’ta 16 Mayıs 1919’un canlandırılması etkinliklerinin yapılması ile fiilen etkinliğe dönüşmüştü. Yine 1997 yılı Ağustos ayında, adına Büyük Samsun Buluşması Dediğimiz” İstanbul Gülhane’de ilk hemşeri buluşması gerçekleştirilmişti. 1998 yılında binlerce hemşerimizin katıldığı Gülhane’deki Büyük Samsun Buluşması’nın 2.si yapılmış; 1999 yılında ise 17 ağustos depremi nedeniyle etkinlik yapılamamıştı. Devamında her yıl bu “Büyük Samsun Buluşmaları” on binlerce  hemşerimizin katılımı  ile yapılmış geleneksel hale dönüşmüştü.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar