loading...
Samsun
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
ALPARSLAN ÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

Mail: cepnialpaslan@gmail.com

KURTARICI BEKLEMEK

“El ağzına bakanın ağzı açık kalır-Atasözü”

“Tutarlılık”; siyasette, öncelikle tuttuğunuz parti veya oluşumun sürekli yanında olmak, olumsuz bir tavır sergilese de onu desteklemek, ne olursa olsun ondan vaz geç(e)memektir! Sorgusuz sualsiz aidiyet duygusudur yani!.. Lider toplumlarının temel özelliği budur. Tüm ,teokratik, monarşik ve otokratik yönetimler, var olma ve varlığını sürdürme yeteneğini bu algıya borçludurlar.

Bizim toplumda da, tuttuğu takımı veya partiyi destekleme konusunda vefasızlık pek rastlanılmayan ve asla affedilen bir durum olmadığı için buna tevessül dahi edilemez. Edilirse neuzibillah!.. Allah yardımcısı olsun!..

Tutulan ise, çoğunlukla tutarsızlıklar gösterir, beklentileri karşılamaz; ama, ne gam!..Şöyle ki, takım şampiyonluğa oynar ve taraftarları da bunun için ayağa kaldırmışken, gider olmadık hatalar yapar, kötü bir takıma yenilir; ümitleri berhava eder, büyük bir hayal kırıklığı yaşanır…Ama takımın üst yapısı bilir ki, taraftarlar, takımı desteklemekten asla vaz geçemezler…

Siyasi yapılarda bu durum, daha çetrefillidir. Bir idealin savunucusu olarak ve onlara destek vererek ancak “o ulvi hedefe”, ”davaya” ulaşılabileceğini söylerler size…Desteğinizi alırlar. Ama, başka şeyler yaparlar. İşin garibi “neden böyle yaptınız” diye soracak olursanız cevap da hazırdır: “Ne yapalım koşullar böyle!”

Siz koşulların değişmesi için çaba göstermedikçe, iradenizi sürekli ,basiretsiz, ilkesiz  kişilerin inisiyatifine  devrettikçe de bu durum değişmemektedir…Takım taraftarı olmakla, parti taraftarı olmayı “ya, ya, ya…şa, şa, şa!..”pratiğinin  dışına çıkaramadıkça; sürekli “hakem golümüzü saymadı, babaanne!” yakınmalarından da kurtulamazsınız…

Doğu toplumlarının temel özelliği, lider toplumları olmalarıdır. Yani düşünceden daha çok, kişilerin arkasından giderler. Bu kimi zaman peygamber, kimi zaman padişah veya kral, şeyh, şef, reis , ağa, bey… olur.

Doğu toplumlarının bir başka talihsizliği de çok fazla lider yetiştirememiş olmalarıdır. Bunca din, peygamber, devlet oluşturmalarına rağmen!..

Liderleri sayın ,kaça kadar sayarsınız?

Demokratik, kolektif akılla yönetilmeyen ve sürekli kurtarıcı lider arayan doğu toplumlarından biri de biziz!.. Demokrasi geleneğimiz çok eski değil. Sendikalarımız, sivil toplum örgütlerimiz etkisiz olduğu, siyasi partileri de liderlerin veya küçük bir gurubun tekelinde işlediği için sorunlarımızı çözecek yetkinlikte görmüyoruz. Sağımıza solumuza bakınıyor bizi kurtaracak birilerini arıyoruz. Yeni kurtarıcılar bulamadığımız için çaresizlik içinde eski memnuniyetsizliklerimize katlanmak zorunda hissediyoruz kendimizi…Bizi kurtaracak olanın kendi kollarımız olduğunu bilmeden.

Yaşadığımız onca sorunun asıl nedeni de budur…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar