loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

LAF OLSUN TORBA DOLSUN

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, hafif raylı sistem (tramvay) hattının Taflan ve Samsun-Çarşamba Havalimanı yönlerine uzatılmayacağını, Atakum’da yer altına alınma projesinin de gerçekleştirilemeyeceğini açıkladı.

Halbuki Mustafa Demir, 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimler öncesinde yaptığı konuşmalarında tramvay hattının Taflan ve Havalimanı yönlerine kadar uzatılacağını, Atakum’da da yer altına alma projesini hayata geçireceğini söylemişti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ulaşım konusunda yeni bir master planı hazırlamış.

Mevcut raylı sistem hattını günlük 100-120 bir civarında yolcu kapasitesine sahipmiş, bu nedenle vatandaşları tramvay yerine o hatlara yeni toplu taşıma araçları alarak rahatlatacakmış.

Bu nedenle tramvayı uzatmayacakmış, elektrikli lastik tekerlekli troleybüs sistemi ile Taflan ve Havalimanı’na kadar uzatacakmış. Bu konuyla ilgili yolcu sayımları başlamış. Elektrikli troleybüsler üniversite istasyonundan Taflan’a, Tekkeköy’den de Havalimanı’na kadar mevcut karayolu üzerinde hizmet verecekmiş. Mevcut raylı sisteme 4 tramvay daha alarak sayıyı 32’ye çıkaracakmış.

Elektrikli troleybüsler Malatya’da da hizmet veriyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin 22 adet troleybüsü bulunuyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım hizmeti verdiği işletme olan SAMULAŞ’ın başına Malatya Büyükşehir Belediyesi’nden 2019 yılı Nisan ayında Enver Sedat Tamgacı Genel Müdür olarak atanmıştı.

Genel Müdür Tamgacı, Malatya’daki elektrikli troleybüs modelini Samsun’da da uygulamaya çalışacak.

Yeni sistemle hizmet demir tekerlekle değil lastik tekerlekle verilecek.

Gelelim Atakum’da raylı sistemin yer altına alınması konusuna.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, raylı sistemin İsmet İnönü Bulvarı keşişimi için düşünmüş, kot kurtarmasına rağmen istenilen hedefi sağlamaktan uzak kalmış.

Bu nedenle trafik kavşak düzenlemeleri ile rahatlatılacakmış.

Bu da akıllı trafik yönetimi ile sağlanacakmış.

Seçim öncesi laf olsun torba dolsun diyerek bol keseden atıp tutuldu ancak planı-projesi olmayan yer altı konusu da “laf” olarak kaldı.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar