loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

MADEN İHALELERİ

Yerin altı üstü fark etmiyor.

Her taraf kazılıyor.

Maden aranıyor.

6 ay önce 305 maden ihalesinin iptali için dava açıldı.

Önceki gün de 766 adet maden ihalesinin iptali konusu yargıya taşındı.

Tehlikenin farkına varan çevreci örgütler maden sahalarının yaratacağı tehlikelere dikkat çektiler.

İşte o ayrıntılar.

Ekoloji Birliği Bileşenleri, 766 adet maden ihalesinin ilanının iptali için Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğüne karşı dava açtı.

Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi Başkanlığına sunulmak üzere Nöbetçi İdare Mahkemesi Başkanlığına verilen dilekçede ihale ilanının iptali, dava sonuçlanıncaya dek yürütmenin durdurulması istendi.

Dilekçede madencilik faaliyetlerinin yol açtığı çevre sorunlarının iklim değişikliği ve özellikle Kovid-19 pandemisi sürecindeki etkilerine dikkat çekilerek bu ihalelerin iptal edilmesi istendi.

Ekoloji Birliği Bileşenleri tarafından açılan davanın dilekçesinde mart ayında da 305 adet maden ihalesinin ilanının iptali davasının açıldığına dikkat çekildi.

Dilekçede özetle şu ifadeler yer aldı:

“Madencilere ve ihaleye çıkaran Maden İşleri Genel Müdürlüğüne çağrımız şudur ki; 'Boşu boşuna zaman ve para harcamayın.

Bu maden projelerinin hepsi iptal edilmek zorunda kalınacak.

Çünkü madenler koronavirüs salgınlarının en önemli sebebidir.

2012'de Çin'de bir bakır madeninden bulaşarak 3 işçinin ölmesine neden olan virüsün, Kovid-19 virüsüyle yüzde 96 aynı olduğu ve mutasyona uğrayarak koronavirüs salgınına yol açmış olabileceği bilimin sanlarınca belirlenmiştir.

İnsanların madencilik gibi faaliyetlerle tahrip ettiği orman alanlarında koronavirüs gibi zoonotic virüslerin varlığının en az 2.5 kat arttığı ve virüslerin insan yaşam alanlarına geçişinin de yüzde 70 arttığı bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Madencilik faaliyetleri aynı zamanda iklim değişikliğine de neden olmaktayken, iklim değişikliği de koronavirüs salgınlarına neden olan diğer önemli sebeptir.

Önümüzdeki 20 yılda iklim değişikliği, yeni bölgelerde yeni hastalıkların ortaya çıkmasına neden olan en önemli sorun olacak.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar