loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

MUĞLA-SAMSUN HATTI KAFALARI KARIŞTIRDI

Muğla-Samsun Kavak arasında “Taşocağı Hattı” kurulmuş!

Muğla İl Özel İdaresi Kavak ilçesinde maden araması için bundan 17 yıl önce taşocağı ruhsatı vermiş!

Samsun Büyükşehir Belediyesi de taşocağı kuracağı Bekdemir mahallesinde Muğla İl Özel İdaresi’nin 2003 yılında taşocağı ruhsatı verdiği firma ile üretilecek madenin sevki için alternatif yol protokolü imzalamış!

Çeşitli şikayetlere, suç duyurularına, eylemlere, basın açıklamalarına konu olan alternatif yol planlaması için tapulu arazilere zarar veren yol açma çalışmaları Muğla’dan verilen ruhsata dayanıyormuş!

Muğla-SamsunKavak Hattı konusu Büyükşehir Belediyesi tarafından CİMER’e verilen bilgi ile ortaya çıktı.

Şimdi gizlisi-saklısı olmayan “Muğla-Samsun Kavak Hattı” olayının ayrıntısına bakalım.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kavak ilçesi Bekdemir mahallesi Doğardı mevkiinde taşocağı kurdu. Kurulum çalışmaları sırasında iş makineleri getirilirken yol üzerinde arazi sahiplerinden izin alınmadan arazilere zarar verdiği, resmi makamlardan izin alınmadan ağaçların kesildiği, söküldüğü, orman ve ağaçlara zarar verdiği iddia edilerek konu CİMER’e taşındı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yanıtta taşocağı kurulan Bekdemir mahallesinde 16.08.2003 tarihinden itibaren Muğla İl Özel İdaresi’nin taşocağı ruhsatı bulunduğu, üretilecek madenin sevki esnasında alternatif yol planlaması yapıldığı ve ruhsat alan firma ile açılacak alternatif yolun kullanılabilmesi için protokol yapıldığı ifadesi yer aldı.

Araştırınca gerçek ortaya çıktı.

Büyükşehir Belediyesi CİMER'e verdiği yanıtta Samsun Büyükşehir olunca kapatılan Samsun İl Özel İdaresi tarafından 2003 yılında verilen taşocağı ruhtası konusunu eski anlamına gelen "mülga İl Özel İdaresi" yazacağı ifadeyi "Muğla İl Özel İdaresi" olarak yazmış!

Kafaları karıştıran ifade yapılan araştırma ile ortaya çıktı.

CİMER’e taşınan şikayetle ilgili olarak Samsun Büyükşehir Belediyesi şu yanıtı vermişti:

“Kavak İlçesi Bekdemir Mahallesi Dağardı Mevkiinde Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından taş ocağı kurulması planlandığı 24.09.2020 tarihinde iş makineleri getirilirken yol üzerinde arazi sahiplerinden izin alınmadan arazilere zarar verdiği resmi makamlardan izin alınmadan ağaçların kesildiği / söküldüğü yol kenarındaki çizgilere zarar verdiği ifade edilmiş olup kendi çıkarları uğruna orman, ağaç vb. şeylere zarar verdiği belirtilmektedir. Söz konusu ilçemize bağlı Bekdemir Mahallesinde 16.08.2003 tarihinden itibaren Muğla İl Özel İdaresi’nin taşocağı ruhsatı bulunmaktadır. 2001 yılında ÇED Raporu hazırlandı, 2001 yılı itibari ile geçen zaman nedeni ile ÇED Raporunun yenilenmesi için müracaatlar yapıldı. Resmi izinler süratle alınmıştır. Ayrıca Bekdemir Mahallesinin içinden geçen yol ve mahalle sakinlerinin üretilecek madenin sevki esnasında etkilenmemesi için alternatif yol planlaması yapılmıştır. Planlanan alternatif yolun yapılabilmesi için Belediyemiz mücavirinde ruhsatı bulunan firma ile açılacak alternatif yolun kullanılabilmesi için protokol yapılmıştır. Bu protokol ile planlanan alternatif yolun maliyetine karşılık olarak firmaya ait ruhsat sahasında ve mevcut yolun genişletme noktasında ocak üstü açma ve kısmı üretim çalışmalarına başlanmıştır. Söz konusu firmanın maden kanunu ve yönetmelikleri nezdinde resmi izinleri mevcut olup izin sahasında çalışmasında kanuni bir engel bulunmamaktadır. İş makinelerinin geçişi esnasında iş makinesi taşıyan tır yan yatması nedeniyle sonucu neticesinde bir ağaç sökülmüştür. Kırma-eleme tesisinin kurulduğu alan hazine arazisinde yer almakta ve gerekli tesisleri son aşamasındadır. Kırma-eleme tesisine geçiş esnasında özel mülkiyeti konu 4 parselden geçiş sağlanmış olup arazilere herhangi bir zarar verilmemiştir. İleride sorun teşkil etmemesi için söz konusu araziler ile ilgili kamu yararı göz önüne alınarak kamulaştırma sürecine başlanmıştır. Söz konusu saha kişisel bir menfaat göz edilmemekte olup vatandaşımızın mahallesine ulaşabilmesi için planlanan yolların yapımı için temel-alt temel malzeme üretimi yapılmaktadır.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar