loading...
Samsun
DOLAR13.7047
EURO15.5148
ALTIN786.26
ALPARSLAN ÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

Mail: cepnialpaslan@gmail.com

MÜLTECİLERİ UNUTTUK

Ülkemizin en önemli sorunlarından biri de “mülteci sorunu”dur. Bu sorun ,diğerlerinin aksine  uzun vadede bile etkisini yaşayabileceğimiz sonuçlar yaratabilecek nitelikte olması nedeniyle çok önemlidir.

Son yıllarda Ortadoğu ve Uzakdoğu’da yaşanan savaşların yarattığı insanlık dramlarının bir sonucu olarak, yaşanan zorunlu göçlerin ilk duraklarından biri de bizim ülkemiz oluyor.Kimi mülteciler,buradan –büyük acı ve sıkıntıları da göze alarak-Batı’ya geçmeyi başarırken(!),yaklaşık  4 milyon mülteci yıllardır ülkemizde yaşamaktadır.

Bunun geçici bir “misafirlik” olmadığını, kalıcı “zorunlu  bir ikamet” olduğunu da kabul edip kangrene dönüşecek bir sorun olmadan, çözüm yolları üretmek durumundayız.

Salgında herkes kendi canının derdine düştüğü için bu insanları unuttuk! Bu dönemi nasıl geçiriyorlar, neler yaşadılar, hiç düşündünüz mü?

Bu insanların sadece barınma değil, eğitim ve istihdam sorunlarını çözmek için bütünlüklü bir programa  ihtiyacımız var.Şu anda okula gidemeyen bir milyonu aşkın mülteci çocuk , acil olarak eğitim süreçlerine katılmalıdır.

Mülteciler,kötü koşullarda daha düşük ücretle çalışmasına rağmen,yerli işçilerimiz için bir tehdit(!) olarak görülüyorlar.

Hiçbir işverenin,emlak vurguncusunun,karanlık işler yapanların yakındığını gördünüz mü? Hayır.Çünkü,kötü ve kirli işlerde,güvencesiz ve ucuza çalışıyorlar.Fuhuş ve organ mafyasının hedefinde de onlar var!..

Yurdun çeşitli yerlerinden mültecilerle yerli halk arasında yaşanan acıklı olaylar,kavga ve ölüm haberleri geliyor.Gittikçe tırmanan bir yabancı düşmanlığı yaşanıyor. İşini Çinli işçilere kaptıran bir madencinin yakınması ise şöyle: “Kendi ülkemizde bile ekmek yiyemez duruma geldik!”

Muhalefet partilerinin yabancılarla ilgili politikasını doğru bulmuyorum. Çünkü ,dünyanın her yerinde sosyal demokrat partiler, ezilenlerin,mazlumların ve mağdurların yanında olurken bizdeki söylemler,bazen ırkçılık boyutuna varabilmekte! Öte yandan,bu dönemde geldikleri için, iktidar yanlıları açık biçimde muhalefet etmiyor olsalar da,mülteciler konusunda muhalefet yanlılarından farklı düşünmedikleri kanısındayım...

Bu tehlikeli bir durumdur!

Mültecilik,günümüzde nasıl  bir  yönüyle “soykırım” ise,yabancı düşmanlığı da  bir insanlık suçudur!..Eğer,tepki koyacaksanız,bu insanlara değil,onları yurtlarından eden emperyalist barbarlara koyun!

Dünyanın herkesin sığacağı kadar geniş,olanaklarının da hepimize yetecek kadar fazla olduğuna inananlardanım.

“İnsan olduğunuzu hatırlayın,geriye kalan her şeyi  unutsanız da olur.”der Eistein…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar