loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

MUMCU İÇİN ÇEKİL(E)MEYEN TUĞLA!

Bombalı saldırı sonucu katledilen aydınlanma savunucusu, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Uğur Mumcu’yu, aramızdan ayrılışının 28. yılında bugün Samsun’da anılacak.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) 24 Ocak Pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması olduğu için kutlama etkinliğinin bugün yapılacağını duyurdu.

ADD Samsun Şubesi Başkanı Dr. Işık Özkefeli, “Uğur Mumcu’yu aramızdan ayrılışının 28. yıldönümünde özlemle anıyoruz.” diyerek Samsunluları bugün saat 12.30’da Uğur Mumcu Parkı’nda gerçekleştirilecek anma etkinliğine şu sözlerle davet etti:

“Yüreğinde Cumhuriyete sadakat, zihninde Atatürkçülük, kalbinde yurtseverlik olan biz Atatürk Devrimcileri, ADD Samsun Şubesi öncülüğünde demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler, sendikalar ve odalar bir araya geleceğiz.Uğur Mumcu'nun şahsında tüm demokrasi şehitlerimizi anacağız.”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu’nun katledilişinin 28. yılında bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Yaşadığımız ülkede yıllardır gazetecilere, bilim insanlarına, sendikacılara, aydınlara, öğrencilere karşı düzenlenen saldırıların tek bir amacı var: Halkın gerçekleri öğrenmesini engellemek ve topluma korku salmak. Halkın vicdanı olan Uğur Mumcu bu saldırıları organize edenlerin karanlık ilişkilerini afişe ettiği için öldürüldü” denildi.

TGC cinayetten sonra yaşanan bir olayı şöyle hatırlattı:

“1993 yılının yaz aylarında Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu’yu ziyaret eder.

Mumcu’nun avukatı M. Emin Değer’in de bulunduğu konuşma sırasında, Güldal Mumcu’nun ‘Bu olayların ortaya çıkmasını engelleyen bir duvar oluşuyor…’ demesi üzerine Mehmet Ağar ‘Evet, soruşturmayı engelleyen bir duvar var…’ der.

Güldal Mumcu da ‘Bir tuğla çekin o zaman, gerçekler ortaya çıksın…’ dediğinde ‘Bir tuğla çekersem, duvar yıkılır…’ yanıtını alır.”

TGC’nin bu hatırlatması bilinen bir gerçeği tekrar ortaya koymuş oldu.

“Bir tuğla çekersem, duvar yıkılır…”

Evet, o tuğla çekil(e)mediği için gerçekler 28 yıldır soruşturmayı engelleyen duvar arasında kaldı.

Mumcu’yu sevgi ve saygıyla anıyoruz!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar