loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

MUSTAFA KEMAL’SİZ ÇANAKKALE ZAFERİ

Samsun’un Havza ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü”nedeniyle “Çanakkale Ruhu Seher Vaktinde Doğar” konulu anma etkinliği için etkinliği yapılacağı Kevser Camisi’ne asılan afişlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün isminin ve resminin yer almaması tepkilere yol açtı.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Havza Şubesi eski Başkanı Cemalettin Yiğit, 17 Mart Çarşamba günü akşamı Kevser Camisi’nde asıl afişe ve caminin camlarına Atatürk resimleri ile “Mustafa Kemal’siz Çanakkale Zaferi düşünülemez” yazılarından yapıştırdı. Cemalettin Yiğit 18 Mart Perşembe günü yapıştırdığı Atatürk resimlerinin yırtılarak kaldırıldığını gördü.

ADD eski Başkanı Cemalettin Yiğit, durumu Havza Kaymakamı Metin Yılmaz’a anlattı. Cemalettin Yiğit, Kaymakam Metin Yılmaz’a İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan 18 Mart afişinde Atatürk’ten bahsedilmemesini ve resminin bulunmamasını doğru bulmadığını söyleyerek, yapıştırdığı Atatürk resimlerini kimlerin söktüğünün camideki kamera kayıtlarının incelenerek bulunmasını istedi.

Kaymakam Yılmaz’ın yanıtı “Kasıt yok” oldu!

19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan özgürlük ateşimin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 28 Mayıs 1919’da yayınladığı “Havza Genelgesi” ile özgürlük ateşinin Havza’da alevlendiğine dikkat çeken Cemalettin Yiğit Havza İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği 18 Mart anma etkinliğine tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Afişte Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait en küçük vurgu yoktu. Bu her yıl böyle yapılıyordu. Sorumlu olan herkesi kınıyor ve protesto ediyorum. Afişe Mustafa Kemal Atatürk’ün resimlerini yapıştırdım. Bir gün sonra yırtılarak kaldırıldığını gördüm. Yapılan bu çirkin hareketi kınıyorum. Başta büyük devrimci, gerçek dünya liderimiz, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi minnet, saygı ve rahmetle anıyorum.”

Havza İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlananafişlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün isminin ve resminin yer almaması tepkilere yol açtı.

ADD Havza Şubesi eski Başkanı Cemalettin Yiğit, afişe ve caminin camlarına Atatürk resimleri ile "Mustafa Kemal’siz Çanakkale Zaferi düşünülemez” yazılarından yapıştırdı.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar