loading...
Samsun
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
ALPARSLAN ÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

Mail: cepnialpaslan@gmail.com

MUTSUZLUK ARTIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılına ilişkin yaşam memnuniyeti verilerini araştırdı. Açıklanan veriler incelendiğinde Türkiye’de mutsuz olanların oranının geçen yıla göre arttığı görüldü.

TÜİK, kadınların erkeklerden, evlilerin bekârlardan, yaşlıların gençlerden, eğitimsizlerin eğitimlilerden daha mutlu olduğunu tespit etti.

Uzun dönemdir ekonomik kriz içinde olan, işsizlik, yoksulluk ve yaşam koşullarının ağırlığına bağlı olarak intihar vakalarının da giderek arttığı ülkemizde vatandaşların neredeyse yarısı mutlu değil. Ve bütün kategorilerde mutsuzluk artıyor

Bu durumda en çok dikkat edilmesi gereken grup gençler ve eğitimli insanlar. Neden mutsuz olduklarını anlamak da çok zor olmasa gerek. Gençler, istedikleri düzeyde ve nitelikte eğitim alamadıkları ve okullarını bitirdiklerinde de işsiz kaldıkları için mutsuzlar. Ülkeyi yönetenlerin hala çok sayıda çocuk yapmayı ısrarla telkin ettikleri bu ortamda, öncelikle gençlerimizi içinde bulundukları kötü durumdan çıkarmak ve onların yaşama güvenle bakabilecekleri koşulları oluşturmak gerekiyor

TÜİK tarafından açıklanan veriler arasında, kamu hizmetlerinden memnuniyete ilişkin verilerde mevcut. Türkiye’de asayiş hizmetleri dışında kalan diğer bütün hizmetlerde, vatandaşın geçen yıla kıyasla memnuniyet oranın azaldığı gözlemleniyor.

Vatandaşların sağlık hizmetlerinden memnuniyeti azalırken, bu azalmayı ulaştırma hizmetleri ve adli hizmetler takip etti.

Bu veriler acaba size bir şey anlatıyor mu?

Ülkeyi yönetenlerin, küçük bir azınlığı nasıl memnun edeceğini düşünmekten vaz geçip kendilerine yıllarca destek vermiş bu mutsuz çoğunluğun sorunlarına eğilmekten başka çaresi yok.

Aksi halde, kimsenin oyu çantada keklik değildir! Bu böyle biline…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar