loading...
Samsun
DOLAR8.349
EURO9.9392
ALTIN486.44
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

NASIL DA UYUTULDUK

Samsun’un Çarşamba ilçesinde kurulması planlanan Biokütle enerji santrali için vatandaşın nasıl uyutulduğu da ortaya çıktı. Başta valilik olmak üzere haberi olmayan yokmuş meğer ilgili ilgisiz her kurum biliyormuş sadece Çarşamba ve Samsun halkının haberi yokmuş.

Merak ettiğim yerel yönetim seçimleri öncesinde vatandaşa “sizin geleceğiniz olan ovayı yok edeceğiz” deselerdi AK Parti belediye başkanlık seçimlerini yeniden kazanabilirmiydi, Terme’de, Tekkeköy’de kazanılırmıydı seçim?

Adım gibi biliyorum ki bu projeyi destekleyenlere bir tek oy bile çıkmazdı. Neymiş bu santral havayı ve çevreyi kirletmezmiş. Sanayi gelir de çevre ve hava kirliliği olmaz mı?

Elbette olur, Samsun halkı ve özellikle bu üç ilçe çeşitli sanayi kuruluşları nedeniyle tarım arazilerinde, sokaklarında aldıkları havada bunu hissediyorlar ancak kimse sesini çıkaramıyor.

Samsun milletvekillerinden Bağımsız Erhan Usta bu santrale tepki gösteren siyasetçilerden birisi. “Geleceğe ihanettir” diyor ve ekliyor:

Yurt dışından atık getirilecek ve işlenip enerji elde edilecek. Samsun halkı Çernobil nükleer santralinin Karadeniz bölgesinde üretime ve tüketilen mallara ne kadar etki gösterdiğini birebir yaşamıştır.

Birileri çıkıp nükleer atık buna benzemez diyecek doğrudur da insan sağlığına nasıl etkileri olduğu daha unutulmamıştır.

Çevreyi kirletmezmiş hadi görürün de Ankara yakınlarına kurun bakalım bu santrali, madem madde yurtdışından getirilecek orada üretin.

Vatandaş ayağa kalkar diye maça sıkmıyor değil mi?

Ancak Karadeniz’i hafife alanlar “dalgalanmayı” taşamadılar daha. Karadeniz bir çırpınırsa dalgalar altına alacağı çok siyasetçi olur.

Siyasetçiler için en büyük tehlike insanların ekmeğiyle oynamaktır, unutulmasın ki pirinç ve un dağıtmak da her zaman sonuç vermez.

ZAM SAĞNAĞI VAR

Sonbahar yağmurları beklen irken zam yağmurları başladı. Hem de bir türlü durmuyor. Mevsim normallerinin üzerindeki hava hareketlerinden değil bu zam yağmurları, ekonomimizin iyi yönetilmemesinden hatta plansız harcamalar yapılmasından kaynaklanıyor. Zamlar da vatandaşa zam yağmuru olarak dönüyor, yine maaşları az alacaklar alınacak.

Yakında vatandaştan Türkiye sınırları içinde hava alıyorsunuz diye de vergi isterlerse şaşırmayacağım. Çünkü iktidar o kadar şaşırmış durumda ki sinek bulsa yağını çıkarıp satacaklar.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar