loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

NEREDE KALMIŞTIK?

Bu köşede “Cevap Bekleyen Sorular” başlıklı yazımın yayınlandığı 26 Eylül 2019 Perşembe günü “geliyorum diyen tehlikenin” farkına varan eşim Neşe’nin beni Atakum’dakiMedical Park Hastanesi’nin Acil Servisi’ne götürmesi ile başlayan “mola”nın ardından iki buçuk ayı aşkın bir zaman geçti.

Anjiyo ile ortaya çıkan dört damar tıkanıklığı nedeniyle Kalp ve Damar Cerrahi Prof. Dr. Mehmet Özkan ve ekibinin başarıyla gerçekleştirdiği “ByPass” ameliyatı sonrası istirahatti, tahlillerdi, kontrollerdi derken kendimi iyi hissettim ve uzun süre uzak kaldığım gazetedeki köşeme geri dönmeye karar verdim.

Onun için yazımın başlığını “Nerede Kalmıştık?” koydum.

26 Eylül 2019 tarihli yazımda şunları sormuşum:

“Şimdi sormak gerekiyor.

Şahin Dağları’nda “seyretme” adı altında yapılan ağaç katliamı ile ilgili Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü neden bir açıklama yapmadı.

Bitmedi.

Çarşamba Ovası’nın göbeğine kurulacak olan Biyokütle Enerji Santrali için ortaya çıkan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Şahin Dağları’ndaki altın madeni arama ruhsatı verdiği şirket için alınan “ÇED gerekli değildir” kararı için neden sessiz kaldı.

Bunlar cevap bekleyen sorular!”

Çarşamba Ovası’na kurulmak istenen Biyokütle Enerji Santrali (BES) için İdare Mahkemesi “Yürütmeyi Durdurma” kararı verdi. Bir üst mahkemeye yapılan itiraz da reddedildi.

Samsunlular, Çarşamba’daki BES için, yürüyüşler, mitingler, basın açıklamaları düzenlerken, gözden uzak kalan Şahin Dağları’nda Kanadalı madencilik firması olan Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. boş durmamış.

Samsun’un Kavak ve Havza ilçeleri arasında kalan Şahin Dağları’nda yaptığı altın madeni arama çalışmaları için Samsun Orman İl Müdürlüğü tarafından ağaçlar kesilerek açılan yolda genişletme çalışmalarını tamamlamış. Geriye Şubat ayında başlanacak sondaj çalışmaları kalmış.

Şahin Dağları’nda altın madeni aranacak.

Altın var mı yok mu diye 1975 hektar alanda 16 Ekim 2024 tarihinde kadar arama yapılacak.

Ondan sonra Şahin Dağları da Kaz Dağları’na dönecek.

Kavak-Havza arasında Şahinler bile uçmayacak!

Son günlerde yeni bir gelişme yaşandı.

Çevreci kimliği ile bilinen Saydam Bayram, Kavak ve Havzalıları dernek kurarak bir çatı altında toplanmaya ve seslerini demokratik yollardan daha gür bir şekilde çıkarmaya davet etti.

“Şahin Dağları’na sahip çıkalım” dedi!

Çarşamba’da “Biyokütle Enerji Santrali’ne hayır” demek için “Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Derneği” kuruldu.

Kavak ve Havzalılar geç bile kaldı!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar