loading...
Samsun
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
ZEKERİYA FIRAT

ZEKERİYA FIRAT

Mail: gazetenizhalk@gmail.com

Nerede sosyal devlet?

Nerede sosyal devlet diye soruyor vatandaş?. Samsun’da acı olayları yaşıyoruz, geriye ahlar vahlar kalıyor.

Çok değil, bir yıl önce Haziran ayında İlkadım ilçesi Fatih Sultan Mehmet Caddesi’nde bir apartmanda ikamet eden ve kirasını ödemeyen Yılmaz A. İsimli vatandaş, girdiği bunalım sonucu, evinin demir parmaklılarına kendini asarak hayatına son verdi. Bu acı olayı çabuk unuttuk.

11 Aralık 2020’de ise Canik ilçesinde güpe gündüz meydana gelen olayda ise,  çalıştığı mobilyacıda işten atılan 45 yaşındaki M.I, demir korkuluklara kendini asarak yaşamına son verdi. M.I’nın eline ‘iş aş’ yazdığıda belirlendi.  Bu acı olay, Türkiye gündemine oturdu. Bu acı olaylar, yaşandığı ile kaldı.

Önceki gün ise, Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde 93 yaşındaki Zekiye teyze, soğuk kış günü bir battaniyenin altında yıkık dökük sobası olmayan bir evde ısınmaya çalışırken vatandaşlar tarafından bulundu. Yıkık dökük evinden alınıp bakım merkezine, sonrada hastaneye götürülen Zekiye teyze, korona virüs teşhisi sonrası hayata veda etti. Bu acı olaylardan sonra geriye sadece çekilen ‘ahlar vahlar’ kalıyor. Bunlar basına yansıyan acı olaylar. Ya yansımayanlar.

Pandemi dönemindeyiz. Çoğu vatandaşımız işinden aşından olmuş durumda. Esnaf dükkanını kapatmış evinde muhtaç duruma düşmüş. “Evinde kal” denilen vatandaş ve esnaf, boğazından geçecek lokmayı nasıl temin edeceğini düşünürken, bir yandan Büyükşehir Belediyesi SASKİ’nin gönderdiği yüksek su faturalar ve zamlı elektrik faturaları ile başbaşa kalıyor. Zor durumda olan vatandaş “Sosyal devlet” derede diye soruyor.

Böyle bir durumda ilçe kaymakamlarına, muhtarlara çok büyük görevler düşüyor. Muhtarlar kendi mahallelerinde muhtaç kişileri tespit etmeli, kaymakamlara bildirmelidir. Bu süreç ancak dayanışılarak aşılacak bir süreçtir.  “Devlet baba” tanımının vücut bulacağı zamandır. Vakit geçirilmeden  bu dayanışma ağı kurulmalı. Zaman vatandaşınıza sahip çıkma zamanıdır. Vatandaşımıza sahip çıkın !

26 HAZİRAN 2019

11 ARALIK 2020

28 ARALIK 2020

Vatandaşa 1000 lira elektrik faturası gelmiş. “Ben fabrikatörmüyüm” diye soruyor

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar