loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

‘NEVBAHAR’ DEVLET TİYATROLARI HAVUZUNDA

Ülkemizdeki özel tiyatrolar pandemi dolayısıyla perde açamadıkları için ayakta kalabilmenin mücadelesini verirken, Samsun’da 20 yılı aşkın süredir sahneye koyduğu oyunlarla tiyatro severlerin büyük beğenisini toplayan Düşevi Oyuncuları Tiyatrosu bir başarıya daha imza attı.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Edebi Kurul, 2018 yılında Samsun Düşevi Oyuncuları tarafından sahneye konulan Murat Can Kibiroğlu’nun yazdığı “Nevbahar” adlı oyunu Devlet Tiyatroları genel repertuar havuzuna alınmasını oy çokluğu ile uygun buldu.

Murat Can Kibiroğlu’nun yazdığı Cem Kaynar’ın yönettiği, Eray Özdal, Ferda Gülsüm Kaynar, Mübeccel Yalçın, Olgun Aydın, Mehmet Kepçeoğlu ve Rümeysa Çetin’in oynadığı “Nevbahar” 1924 Selanik mübadele döneminde Selanik’in Kaymakçalan Dağı’nda Hızır, Eleni, Salih, Meryem, Rüstem ve Müveddet adlı karakterlerin yolunun kesiştiği bir dağ kulübesinde geçiyor.

Murat Can Kibiroğlu, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne yazdığı yazısında Nevbahar’ın Devlet Tiyatroları repertuarına alınması için başvurdu.

Nevbahar adlı oyun dramaturg raporlarıyla birlikte incelerek Edebi Kurul’un 24 Aralık 2020 gün ve 1656 sayılı toplantısında görüşüldü.

Edebi Kurul, Nevbahar’ın Devlet Tiyatroları genel repertuar havuzuna alınmasını oy çokluğu ile uygun buldu.

Başdramaturg Vekili Canan Kırımsoy 25 Ocak 2021 tarihinde gönderdiği yazısında Devlet Tiyatroları genel repertuarına katkıda bulunan Murat Can Kibiroğlu’na teşekkür etti.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar