loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

NORMALLEŞME Mİ ANORMALLEŞME Mİ

Karadeniz Bölgesi’nde korona virüs tehlikesi her geçen gün büyüyor.

1 Mart’a doğru aralarında Samsun’un da bulunduğu 5 ilde beklenen normalleşme yerini anormalleşmeye bıraktı.

Prof. Dr. Güner Sönmez, sosyal medya hesabında paylaştı:

“Tüm dünyada Corona vakaları azalırken, ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgesi’nde vakalar artıyor. Samsun’da saptanan vakaların yarışı varyant.”

Prof. Dr. Ali Kutlu’dan destek paylaşımı geldi:

“Yaklaşık bir ay önce Prof. Dr. Şevket Özkaya ağır klinik gidişli Corona vakalarına daha sık rastlandığını ve yeni olgularda mutasyon endişesi taşıdığını ifade etmişti. Şevket hoca bölgemizde en çok hasta takip eden hekimlerden biridir. Endişesinin haklı olduğu görülüyor.”

Ülkemizde İngiltere mutasyonu tehlikesinden söz ediliyordu.

Şimdi ortaya bir de Güney Afrika ve Brezilya varyanttı çıktı. 

Nedir bu “varyant” diye araştırdık.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısından sonrası Türkiye'de 196 kişide virüsün İngiltere mutasyonuna rastlandığını, 3 kişide de Güney Afrika ve Brezilya varyantı görüldüğünü açıklamıştı.

Türkiye'de İngiltere'deki mutasyonlar dışında Güney Afrika varyantı ve Brezilya varyantı ile karşılaşıldığını söylemişti.

Varyant terimi gündem oldu.

Viral varyant ne demek diye sorduk:
Bazı özellikleriyle grubundan ya da ana tipten sapmış herhangi bir şey; varyant olarak adlandırılır.Bir virüsün genetik kodunda meydana gelen çok küçük değişiklikler sonucu ortaya çıkan yeni türlerine viral varyant deniyor. Her genetik değişim bir dizi varyant anlamını taşır.Covid-19 vakaları dünyada artışını sürdürürken çok sayıda genetik mutasyon ve çoksayıda viral varyant ortaya çıktı. Uzmanlara göre, yeni varyantların ortaya çıkması ya da bunların değişmeye devam etmesi beklenmedik bir şey değil. Virüsü daha da bulaştırıcı hale getiriyor. Virüs insan hücrelerine daha kolay tutunabiliyor.
Yüzde 70 daha hızlı yayılan ve 60 yaş üzeri kişilerde yüzde 30-40 daha öldürücü olan tipin, aşılara karşı daha dirençli hale geldiğinden endişe ediliyor.
Aşılar üzerinde çalışan bilim insanları, geliştirdikleri formülün yeni varyantlar üzerinde de etkili olacağını düşünse de aşıların etkisini yitirme ihtimali üzerine de çalışılıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı günlük vefat sayısının 250’lerden 70’li rakamlara düşmesini kimse iyi bir gelişme diye algılamasın. İyileşen hasta sayısı 5 binler seviyesinde olurken, yeni vaka sayısı ise 10 binlere yaklaşıyor.

İşte bu rakamlar geliyorum diyen tehlikenin işaretleri oluyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar