loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Nostaljiden bu güne İstanbul’da Samsunlular

90’lı yılların başlarında başlatdığımız İstanbul’daki Samsunluları bir araya getirme çalışmaları nihayet 1997 yılında düzenlenen etkinlikle tarih sahnesine çıkmış oluyordu. O tarihler, İstanbul’da iki Samsunlunun  bir araya gelemediği zamanlardı.  İlk Samsunlular derneği;  İstanbul- Kartal, Cevizli Girne Sokak’ta rahmetli Erdoğan Doğru ve arkadaşlarınca 1975 yılında kurulmuştu. Doksanlı yılların ilk yarısında, İstanbul sathında yer alan sekiz on derneğimizin genelde  birbirleri ile irtibatı yoktu ve kendi çaplarında bulundukları mahallerde varlık göstermeye çalışıyorlardı.

İlk birliği, ilk fedarasyonu Samsunlular kurdu

O dönem ikinci başkanlığını yaptığım Türk Mühendisleri Birliği’nin Mecidiyeköy,  Hürriyet Caddesi’ndeki lokalinde  yaptığımız birçok toplantıdan sonra adına “Samsunlular Birliği “ dediğimiz bir yapı oluşmuştu.  Daha sonra adına “İstanbul Samsunluları ve Dernekleri Birliği” demiş ve ilk federasyonumuz 2004 yılında kuruluncaya kadar böyle devam etmiştik.  

Bu çalışmalarla; İstanbul’da ilk hemşehri dernekleri birliği Samsunlularca kurulmuş, geneli kapsayan ilk hemşehri etkinliği Kartal, Gülhane, Şişli ve Bakırköy’de Samsunlularca yapılmış, ilk hemşehri federasyonu yine samsunlularca kurulmuştu.  O günkü çalışmaları  yapan değerli hemşehrilerimi minnetle anıyorum. Ölenlere Allahtan(cc)  rahmet yaşayanlara sağlık ve sıhhat diliyorum.

2004 yılında İstanbul’da henüz yirmi civarında dernek sayımız vardı. 2004 mahallli idareler seçimlerinde bir platform olan, İstanbul Samsunluları ve Dernekleri Birliği olarak yaptığımız lobi çalışmaları sayesinde,  diğer hemşehri stk’larının örnek aldığı,  olumlu sonuçlara ulaşmıştık.  İlk defa İstanbul genelini kapsayan Samsunlu İl genel meclisi üyeleri, belediye meclisi üyeleri ve muhtarlarımız olmuştu. Çokça İstanbul genelinde ses getiren geniş katılımlı etkinliğe imza atılmıştı. İstanbul Samsunluları ve Dernekler Birliği’nin sağladığı birlik ve beraberliğe herkes gıbta ediyor ve örnek almaya çalışıyordu. Güneş zirvede idi ve gölgeler yok denecek kadar azdı…

Sezgin Gümüş ve Ayşe Üstündağ Dağdelen

Geldiğimiz an itibari ile İstanbul’da 200 dolayında dernek ve 20’ye yakın federasyonumuz bulunuyor.  Yine Yerel yönetimler seçimlerine gidiyoruz. Sezgin Gümüş ve Ayşe Üstündağ  Dağdelen’in kişisel girişimleri dışında, maalesef cılız da olsa, genel anlamda bir lobicilik faaliyeti gözlemleyemiyoruz. Hiç olmazsa kişisel girişim yapan arkadaşlarımızın yanında durup onlara güç vermeyi başarabilseydik.   Kişisel egolar mani oldu onu da yapamadık.  Belediye Başkan aday adayı olan çok çok az sayıdaki hemşehrimize bir türlü destek olup yanlarında olmayı beceremedik ki; her şeye rağmen o hemşehrilerimiz Samsunluları aday adaysız bırakmadır. Bu acıdan kendilerine bir teşekkür borcumuz vardır.

Anlaşılan güneş gitmek üzere,  gölgeler  uzadıkça uzuyor… İki binli yılların başından bu yana Samsun ve Samsunlular adına seçilip bir yerlerde olanlara da bir çift sözümüz var. Bu STK’lar aklınız estiğinde arayacağınız, destek sağlayacağınız, sağa sola savuracağınız kuruluşlar olduğunu mu sanıyorsunuz?  Bu zamana kadar Samsunlulara ne destek verdiniz..!  Samsun dışında, özellikle İstanbul’da; sizin çalışmalarınız sayesinde kaç Samsunlu aday oldu ve seçildi..!  Yoksa yanınıza iliştirdiğiniz birkaç kişi ile görüntü vererek işi çözmüş olduğunuzu mu düşünüyorsunuz. Bu arada STK olmayı bir fotoğrafın kenarında başını uzatmak olarak düşünenler var ise onlara bir sözümüz yoktur…

Etkisi olmayan güç, güç değildir

Artık son dönemece giriyoruz;  18 şubat 2019 tarihi itibarı ile listeler verilecektir.  İlçeler bazında, yerel anlamda sonuç alıcı çalışmalar gözlüyor ve memnun oluyoruz.  Sancaktepe, Ümraniye, Sarıyer Bağcılar’da çok güzel toplantıların organize edildiğini memnuniyetle gözlemledik. 08 şubatta Eyüpsultan, 10 şubatta Esenyurt, 16 şubatta Sultanbeyli’de benzer şekilde organizasyonlar gerçekleştiriliyor.  Etkisi olmayan bir güç, güç değildir. Etkinliğiniz varsa gücünüz de vardır….

Tekrardan bütün STK’larımızın yöneticilerine sesleniyorum: yapılacak etkinliklerde mutlaka bulunup gücümüze güç katalım. Aksi halde bir olumlu netice alınamazsa,  sorumluluğu bir birlik görüntüsü dahi veremeyen sizlerin olacaktır ki, artık bir hükmünüzde kalmayacaktır…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar