loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

OKUL BAHÇELERİNE OTOPARK YASAĞI GELDİ

Okul bahçelerine otopark yasağı geldi.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı okul alanlarının ticari amaçlarla kiraya verilmesinin öğrenci ve öğretmenler yönünden güvenlik sorunu oluşturabileceğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı da okullarda bulunan açık alan, salon gibi yerlerin kiralanması konulu yazısını yürürlükten kaldırdı.

Gelişmelere bakalım.

Okulların açık alan salon ve benzeri yerlerinin eğitim öğretim dışında kullanılarak kiraya verilmesine yasak geldi. Samsun’daki okullardaki okul bahçeleri ve açık alanların 3 Ağustos’tan itibaren otopark olarak kullanılması yasaklandı. Getirilen yasaklama kararı ile

Okul Aile Birlikleri önemli bir gelirden yoksun kaldı.

Konu ile ilgili yazı 05.07.2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na iletildi. Milli Eğitim Bakanlığı da kararı İl Milli Eğitim Müdürlüklerine tebliğ etti.

Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından okullara tebliğ edilen yazı şöyle:

18.06.2018 tarihli ve 43942091-165.01-E.11834689 sayılı yazımız. b) Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’nın 05.07.2021 tarihli ve 27536 sayılı yazısı.
Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığından alınan ilgi sayılı yazıda;

“Bakanlığımıza tahsis edilen taşınmazlar (okullar) üzerinde yer alan açık alan, salon, okul bahçesi ve benzeri yerlerin, yapılış ve tahsis amaçlanıp dikkate alındığında, bu yerlerin öğretim gün ve saatleri içinde ve dışında öğrencilerin çeşitli amaçlarla zaman geçirdikleri yerler olduğu, bu alanların ticari amaçlarla kiraya verilmesinin öğrenci ve öğretmenler yönünden güvenlik sorunu oluşturabileceği, bu alanların öğretim gün ve saatleri dışında da öncelikle öğrencilerin zamanların değerlendirebilecekleri alanlar olarak düzenlenmesinin eğitim öğretimin amaç ve ilkelerine ve kamu yararına daha uygun olduğu değerlendirmesi” yapılmıştır.
Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığınca yapılan değerlendirmeye istinaden; Bakanlığımıza bağlı okullarda bulunan açık alan, salon vb. yerlerin kiralanması konulu ilgi (a) sayılı yazımız yürürlükten kaldırılmıştır.
Buna göre Bakanlığımıza bağlı okullarda okul aile birlikleri tarafından işlettirilecek veya işletilecek yerler Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile Birliği Yönetmeliğinde hükme bağlandığı üzere yalnızca kantin vb. yerler için söz konusu olup bunun dışında kalan alımlarda (açık alan, salon vb. yerlerde) herhangi bir işlettirme ve işletme faaliyeti gerçekleştirilmeyecektir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar