loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

OKUMADAN ANLAMAZSIN!

Atatürk düşmanları 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda bu kez Atatürk şehri Samsun’da ortaya çıktı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in sosyal medya hesabından yaptığı 30 Ağustos kutlama mesajlarının altına “ugur.fidan.908” adlı kullanıcı çirkin sözlerde bulundu.

Atatürk’e yapılan hakareti gören eski Samsun Milletvekili ve MHP MYK Üyesi Hüseyin Edis konuyu CİMER’e taşıyarak şikayette bulundu.

Ordu’da gazeteci Erol Karaer “Okumadan Anlamazsın!” başlığı altında bir yazı yayınladı.

“Atatürk'ün 30 Ağustos 1922'de kazanılan Büyük Zafer'in 2. yıldönümünde 1924 yılında Dumlupınar'da yaptığı konuşmanın bir bölümünü hatırlatmakta yarar var.

Okumadan fikir sahibi olduklarını sanan, geri zekalılar okusa da anlamazlar ama biz yine de hatırlatmamızı yapalım” diyen Erol Karaer’in hatırlatmak istediği konu 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Samsun’da yaşanan çirkin paylaşımı yapana ve o düşüncede olanlara kapak olabilecek gibi olduğundan bende bu köşede paylaşarak katkı vermek istedim.

Bakalım ne demiş Büyük Önder Atatürk:

“Bilmeyen kalmamıştır ki: Ulusumuz, egemenliğini eline aldığı gün, en karanlık yoksulluğun, en derin uçurumun kıyısında idi. Bütün güçleri yıpranmış, bütün savunma araçları elinden alınmış, kutsal varlıkları saldırıya uğramış, pek acıklı bir durumda idi. Bütün bunları hiçe sayarak varlığını ve bağımsızlığını kurtarmaya karar verdi. Bu kararını başarıya ulaştırabilmek için kendine bir toplu davranış, bir belirli erek seçmesi gerekiyordu. Ulusun bütün varlığı ile, bütün inanıyla, canını dişine takarak o yolda birlikte yürümesi ve er geç başarıya ulaşması gerekti. İşte baylar o erek bu yerdi, burasıydı. Umulan ve istenen başarı, işte burada kazanılan zaferdi.”

“30 Ağustos Zaferi, Türk Tarihi'nin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur, ama Türk Ulusu'nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbelli ki yeni Türk Devleti'nin, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır.”

“Gençler! Geleceğe güvenimizi güçlendiren ve sürdüren sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitimle, bilgi ile, insanlıkta üstünlüğün, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni kuşak! Cumhuriyeti biz kurduk, O'nu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar