loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

OMÜ’DE KİM KADROLAŞTI?

2000-2008 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) akraba kadrolaşması iddialarıyla Meclis Araştırması isteyen ve her gün çarşaf çarşaf liste yayınlayan çevreler Rektör Prof. Dr. Ferit Bernay’ın görevi devrettiği 6 Ağustos 2008 tarihinden itibaren sessizliğe büründüler. 
Acaba bu çevreler kendi akrabalarını da atadıkları için mi sonraki Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan’ın kızını ve eşini, mevcut Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç’in de kızını OMÜ’ye öğretim üyesi olarak atamalarına sessiz kaldılar?
FETÖ kadrolaşmasına da göz yumdular.
Hatta FETÖ üyeliğinden 7 yıl 6 ay hapis cezası alan bir jandarma komutanının kızını bile staj belgesi ile öğretim görevlisi atadılar. 
15 Temmuz darbe girişi sonrası FETÖ üyeliğinden OMÜ’den uzaklaştırılanlar, atılanlar, gözaltına alınanlar, hüküm giyenler bununbir başka en önemli kanıtı oldu.
Bilinmesi gereken çok önemli bir şey daha var. 
O da 2000-2008 yılları arasında OMÜ Rektörü olarak görev yapan Prof. Dr. Ferit Bernay bırakın bir akrabasını, bir yakınını dahi işe alarak “akraba kadrolaşması” yoluna gitmemişti. 
Adını Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Bağımsızlık Savaşı’nı başlatmak üzere Bandırma vapuru ile Samsun’a ayak bastığı “19 Mayıs 1919” tarihinden alan,1 Nisan 1975 yılında kurulan Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde 19 fakülte, 1 yüksekolul, 12 meslek yüksekokulu, 6 enstitü, 1 konservatuvar ve 24 uygulama araştırma merkezi bulunuyor. 
Bölge üniversitesi olarak kurulan ve 45 yılı geride bırakan üniversitede, bireylerin ve toplumun yararına yenilikler kazandırmak için evrensel değerleri benimseyen, entelektüel titizlikle çalışan ülkemizin en güçlü araştırma ve öğretim kurumlarından biri olabilmesi için gerekli olan adımlar tam olarak atılamadı.
OMÜ rektör ataması yakında gerçekleştirilecek.
Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) bu konudaki çalışmasını titizlikle yürütüyor.
Adalık başvurusunda bulunanları mercek altına almaya başladı.
Hepsiyle telekonferans yöntemiyle görüşme yaptı.
Samsunlular bu yıl Yüksek Öğretim Kurumu’na (YÖK) başvuran adaylar arasından doğrudan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanacak olan OMÜ rektörünün, siyasi çekişmelerden ve yapılaşmalardan uzak, 19 Mayıs 1919 ruhunu taşıyan birisi olmasını istiyor.
Samsunlular beklentilerinde haksız da değil.
Çünkü YÖK Üniversite İzleme ve Değerlendirme Komisyonu tüm üniversiteleri, mali tablo, sosyal sorumluluk proje sayıları ve tüm yönlerini ortaya koyarak araştırdı. 
Komisyonun yaptığı incelemenin sonuçları “Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu-2019” adı altında yayımlandı.
OMÜ, “Bütçe ve Finansman, Ar-Ge Faaliyetleri, Verimlilik Artıma, Ürün Geliştirme, İnovasyon, Aktif Öğrenci Başına Yapılan Harcama, Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk Projeleri, Yeşil, Çevreci Üniversite, Kamu Kurumları ile İşbirliği, Yayınladıkları Makaleler” konusunda hiçbir başarı sıralamasına giremedi. 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar