loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

ÖNCE SAĞLIK!

Sosyal medyada dikkatimi çeken bir paylaşımı, konunun önemi nedeniyle yetkililerin de dikkatine sunmak istedi.

İşte o paylaşım:

“Sevgili Samsun'daki Dostlar, TV de izlediğim kadarı ile başka şehirlerde yollar, otobüsler, tramvaylar, duraklar yıkanıyor, dezenfekte ediliyor.

Belediyemiz sayfasında sadece kendi tesislerinin dezenfektasyonu görüntüleri var, sonrada sosyal tesislerin kapatıldığını açıkladılar.

Haksızlık etmeyip sorayım.

Çevresinde yollar yıkanırken, duraklar, kalabalık yerler ilaçlanırken, otobüs, tramvay, hat minibüsleri dezenfekte edilirken, duraklara dezenfekte makinesi konulurken gören, fotoğraflayan var mı?”

Evet, soru bu.

Yanıt vermek sorunun muhataplarına kalıyor.

Bu arada Samsun şehir suyu ile ilgili yaptıkları açıklamalarla kamuoyunu bilgilendiren Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ ile Kimya Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Osman Nuri Pilgir, “Samsun şehir suyunu güvenle içebilirsiniz” şeklinde bir açıklama yaptı.

Özdağ ve Pilgir, Samsun şebeke suyunda Alüminyum ve Bulanıklık değerlerinin ilgili yönetmeliklere uygun olmadığı konusunda tespit ve açıklamalarını 25 Şubat ve 2 Mart tarihli basın açıklamaları ile duyurmuştu.

Basın açıklamasında sudaki alüminyum ve bulanıklık değerlerinin yüksek olduğunu ve bir an önce 17.02.2005 tarihli 25730 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe uygun suyun şebekeye verilmesi gerektiğini belirtmiştir.

Birkaç gün önce bir açıklama daha yapıldı.

2 Mart tarihinden buyana yaptıkları takiplerde Samsun şehir şebeke suyunun ilgili mevzuata uygun nitelikte olduğunu duyurdu.

Özdağ ve Pilgir, "02.03.2020 tarihinden bu güne kadar şehir şebeke suyununun alüminyum ve bulanıklık parametreleri üzerinden takibini sağladık. İzlemeler neticesinde şehir şebeke suyunun İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe uygun olduğu görülmektedir. Samsun’da yaşayan vatandaşlar olarak ücretini ödeyerek satın aldığımız suyun yukarıda belirttiğimiz yönetmeliğe uygun olmasını istemek, arıtma ve atık su süreçlerininin takibini yapmak en doğal hakkımızdır. Bu konulardaki izlemelerimiz devam edecektir.” dedi.

Doğruya doğru, eğriye eğri diyen Özdağ ve Pilgir teşekkürü hak etti.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar