loading...
Samsun
DOLAR8.4076
EURO9.9887
ALTIN489.33
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

ÖNCE TEMİZLİK GEREKİYOR

Covit-19 hastalığının bulaşmaması için önemli olan koşullardan birisi de sağlığa uygunluk yani temizlik olarak söylenip duruyor. Maske ve mesafe de var tabi. Samsun’da maske gerçekten sağlık için mi takılıyor yoksa gösteriş olarak ve ceza yememek için mi ki? Sokaklarda gezerken görüyorum, maskeyi kendi ve karşısındakilerin sağlıkları için takanlar, kollarında ve çenelerinde bulunduranlar da var.

Kısaca para cezası korkutmasıyla bu maske ve mesafeyi yapamayacağımızı gösteriyor. Peki, ne yapmalıyız?  Önce konulan kurallara uymalıyız, sonrasında kendi sağlığımızı ve karşımızdakilerin sağlığını düşünmeliyiz. Temizliğe gelince onu yapabilecek miyiz acaba?

İşte yanıtlanması gereken soru bu, nasıl kendimizi ve çevremizi temiz tutabileceğiz?

Samsun Türkiye’nin en pahallı suyunu kullanan Büyükşehirlerin başında geliyor, temizlik için de önce suyu çokça kullanmamız şart. Suyu çok kullanırsak ne olacak biliyorsunuz değil mi, Büyükşehir’in size göstereceği su faturaları artacak. Fiyatı zaten artmış olan suyu bir de çok kullanırsanız cebiniz yanacak. Ancak karar vermeniz gereken iki soru var: Canınızın yanması mı önemli, cebinizin yanması mı?

Artık kararı siz verin. Ben cebimin yanmasından yanayım da Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne bir önerim var: Bu pandemi döneminde su fiyatlarını biraz düşürmek gibi. Anlıyorum, barajlarda su azaldı, doluluk oranı düştü, ancak suçlusu herhalde vatandaş değil. Barajlarda su azalınca siz de fazla kullanılmasın diye zam üstüne zam yapıyorsunuz. Yapın nasıl olsa bu vatandaş malını da veriyor canını da, ancak yönetenler ne hikmetse bunu görmüyor.

Zam üstüne zam yapıyorlar, salgının önlenmesini engellemek bir tarafta toplantılar düzenleyip artmasına da yol açıyorlar.

Alınan haberler ve söylentiler gerçekten Samsun’da vatandaşı korkutuyor. Çünkü hastanelerde yatak kalmamış durumda. Yakında hastalara evde tedavi uygulanmaya başlanırsa şaşırmayın. Evde tedavi de ev halkının tamamen hastalanması demektir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar