loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

ORTAK AKIL

Birçok yönetimde olduğu gibi yerel yönetimlerde de işbaşında olanlar “biz” söylemi yerine “ben” söylemli ağırlıklıbir yönetim şekli gösteriyor, bunun zararını da o kentlerde oturan yurttaşlar çekiyor.

Birden fazla kişinin toplanarak bir konu hakkında akıl kapasitelerini ve düşünce güçlerini birleştirmesine “ortak akıl” deniyor.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Atakum Belediye Başkan Adayı Zihni Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yaptığı toplantılarda olsun, Atakum Belediye Başkan Adayı olarak katıldığı seçim çalışmalarında olsun toplum yönetiminde ön plana çıkan “ortak akıl” vurgusu yapıyor.

Zihni Şahin, Pazar gecesi benim de oturduğum Pelitköy Toplu Konutları’nda yaptığı konuşmasında “ortak akıl” ve kolektif vizyon ile orta ve uzun vadeli planlamalar yapacağını, seçilmesi halinde Atakum’un problemlerini ortak akılla çözeceklerini söyledi.

Ortak akıl konusuna Cumartesi gecesi Pelitköy Toplu Konutları’na komşu Eras Sitesi’nde de değindi.

Toplumun bireysel akılcılık yerine ortak akıl tarafından yönlendirilmesinin önemini anlattı.

Bunu örneğini 9 yıl Belediye Başkanlığı yaptığı Bafra’da belirledikleri 5 ana hedefi özetleyerekverdi.

Alınan sonuçları sıraladı.

Atakum’da da, başta turizm, ulaşım, kentleşme olmak üzere diğer birçok konuda projeleri ortak akılla hareket ederek hayata geçirmenin çalışmasını yapacaklarını söyledi.

Fikir akışı dışarıdan gelen fikirlerle beslenince, bireylerin aldığı ortak kararların, tek başlarına alınan kararlardan daha doğru ve akılcı olacağının mesajını verdi.

“Ortak görüş oluşturmak, ortak sorunlara çözüm bulmak, daha iyiye ulaşmak, kısacası ‘beyin fırtınası’ yaparak ortak akılla karar vermek çalışma düzenim olacak” diyen Zihni Şahin, belirlenecek ortak hedeflerin, herkes tarafından sahiplenileceğine inandığını da sözlerine ekledi.

Atakum için proje tanıtım toplantısını da Perşembe günü Atakum’daki Büyükşehir Sanat Merkezi’nde yapacağının da bilgisini verdi.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar