loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Osman Genç İstanbul’da Samsun’u anlattı

Saysiad’ın(Samsunlu Yönetici Sanayici ve İşadamları Derneği) İstanbul’da düzenlediği Boğaz manzaralı toplantının bu ayki konuğu Samsun-Canik Belediye Başkanımız Sayın Osman GENÇ oldu. Osman Genç, Canik’te yaptıklarını anlatmadan önce Samsun genelini kapsayan bir vizyon çizdi. Yoğun katılımın olduğu ve  İlgi ile izlenen toplantıda:

Samsun Vizyonu

Samsun vizyonu içerisinde, şehrin yeniden planlanması ve bir master planının yapılması üzerinde duruldu. Yeni bir şehir merkezi kurulması ve beş milyon insanın yaşayabileceği geleceğe yönelik planların hazırlanmasının önem taşıdığı belirtildi.

Tarihi çevrelerin korunması, geleneksel mimarinin geliştirilmesi, daha kişilikli bir yapılaşmanın önünün açılması önemli satırbaşları olarak dile getirildi.

Lojistik ve organize sanayi bölgeleri

Özellikle  lojistik,  depolama ve organize sanayi bölgelerinin,  ekonomik gelişmenin olmazsa olmazı olduğunu vurgulayan Osman Genç,  Samsun’un bölgenin lokomotifi olduğunu söyledi. Organize  sanayi bölgelerinin ulaşım  aksları ile uyumlu inşa edilmesi ve var olan kapasitenin kat be kat üzerine çıkılmasının önem taşıdığı. Yine hava alanı ile bağlantılı kargo hizmetlerinin kurgulanması ve yeterli hale getirilmesi konuları dikkat çekti.

Ulaşım ve Turizm

Bir bölgenin gelişimi için en önemli unsurun ulaşım olduğu üzerinde duruldu. Ekonomik gelişmenin yanı sıra sosyal ve kültürel gelişme için de ulaşılabilirlik önemli olduğu üzerinde duruldu.

Hava alanına ikinci, üçüncü pistlerin yapılması, yüksek hızlı tren ve Karadeniz sahil bandını Batum’a bağlayacak bir demiryolu yapılması. Aradaki kesintileri de ikmal ederek Samsun’u Bağdat’a bağlayacak demiryolunun işler hale getirilmesi önemli konular olarak öne çıktı.

Bu arada unutulan ipek yolu olan,  Samsun Canik Top Tepe Tümülüslerinden başlayıp Gürgenyatak, Pirelibel, Gökçepınar, Gebi, ve Kılıçarslan Geçidi ile Anadolu’ya uzanan yolu, birbirini gören tepelere Türk Bayrakları dikilerek canlandırılacağı katılımcılarca ayakta alkışlandı…

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar